Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


Władysław Bartoszewski

Władysław Bartoszewski Za kilka dni, a dokładnie 19 lutego, obchodzić będzie 88 urodziny. Władysław Bartoszewski, człowiek, którego przedstawiać nie ma najmniejszej potrzeby, a i nawet jakbyśmy się pokusili to trudno byłoby wymienić jednym tchem wszystkie jego osiągnięcia i role jakie na scenie życia przybierał. Jego życiorys jest tak barwny, że można by go rozpisać na kilka żywotów; przeżył Oświęcim, powstanie warszawskie, a po wojnie więzienie stalinowskie. Do dziś - mimo swojego wieku - aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Jest autorem ok. 40 książek i prawie 1500 artykułów.

Warto być przyzwoitym to tytuł jednej z książek profesora, i jak sam o nim powiedział, słowa te wyrażają jednocześnie jego motto życiowe, motto nad którym warto nie tyle, że się zastanowić ale spróbować odcisnąć je na własnym życiu. W jednym z wywiadów, na pytanie „czy jest człowiekiem szczęśliwym” odpowiedział:

Jako człowiek stary bardzo dobrze wspominam swój tryb życia. Za granicą dorobiłem się tyle, że przywiozłem do Polski - z pobytu profesorskiego: siedem lat w Niemczech i ambasadorskiego: cztery i pół roku w Austrii - około trzech tysięcy książek. I nic więcej. Zresztą książki już w czterech piątych oddałem zbiorom publicznym, i oddam resztę, tylko uporządkuję. Nawet samochodu nigdy nie posiadałem. Jestem raczej człowiekiem pogodnym, kontaktowym, wesołym, chętnie gdzieś kogoś zaproszę - jak mam za co, to tak. Ale nie miałem programu, żeby posiadać. Może dlatego, że byłem wychowany jako syn - bym powiedział - skrajnie oszczędnego, do granic precyzji, urzędnika bankowego, który dorabiał się w życiu twardo, pochodząc z biedy.

To nie ubolewanie nad sobą, zwykła konstatacja, że takich problemów nie mam. Radością dla mnie było, gdy zdecydowałem się na oddanie zbiorów Narodowi i synowi powiedziałem: "Mój drogi, ty po mnie nic nie odziedziczysz". Na co on: "Tata, nazwisko"

ź?ródło cytatu: „Duży Format”

Do księgarni właśnie trafiła książka, której ukazanie się, idealnie pokrywa się z nadchodzącymi urodzinami profesora: Życie trudne, lecz nie nudne. Ze wspomnień Polaka w XX wieku . Na prawie 600 stronach, w rozmowach, które z profesorem przeprowadził Andrzej Friszke, Władysław Bartoszewski kreśli swoją biografię, jednocześnie szkicując biografię minionego XX wieku.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech