Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


Orhan Pamuk

Orhan Pamuk „Urodziłem się w Stambule w 1952 roku. Mój dziadek był inżynierem i dobrze prosperującym przedsiębiorcą. Zbił majątek, budując linie kolejowe i fabryki. Ojciec poszedł w ślady dziadka, ale zamiast zarabiać pieniądze zaczął je tracić. Byłem uczniem prywatnych szkół w Stambule, przez trzy lata studiowałem architekturę, po czym rzuciłem ją dla dziennikarstwa…”, które pisarz mimo, że ukończył to jednak w zdobytym przez to  zawodzie nigdy nie pracował. Zaraz bowiem po otrzymaniu dyplomu, zaczął pisać swoją pierwszą powieść.
 
Urodzony w Stambule, jest stambulczykiem z krwi i kości co odcisnęło silne piętno na jego światopogląd jak i na jego postawę literacką. W każdej z jego książek, znale?ć można wyra?ne wątk autobiograficzne. Szczególnie w Turcji jest sobą bardzo kontrowersyjną; jego wypowiedzi nie mieszczą się w kanonie takich, których oczekuje się od osób publicznych w tym kraju.

Pamuk uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy (mimo wszystko Literacka Nagroda Nobla zobowiązuje), a według innego - równie niezwykle cenionego - pisarza (w obronie którego Pamuk, jako jeden z pierwszych, publicznie wystąpił kiedy na głowę autora „Dzieci północy” nałożono fatwę), a chodzi oczywiście o Salmana Rushdiego, ale wracając, według niego

Książki, które Orhan Pamuk napisał, predestynują go do tytułu Największego Tureckiego pisarza, dotąd przysługującego Yasharowi Kemalowi.

Po takich słowach wypada aby zamiast biografii pisarza kilka słów poświecić jego książkom, a pierwszą przetłumaczoną na język polski była powieść „śnieg ”.

Młody poeta, Ka wraca po 12 latach emigracji w Niemczech do ojczystej Turcji na pogrzeb matki. W małym anatolijskim miasteczku Kars podejmuje próbę odzyskania młodzieńczej miłości, a przy okazji pisze artykuł na temat serii tajemniczych samobójstw wśród młodych dziewcząt, którym zakazano noszenia muzułmańskich chust. Prowadząc swe dziennikarskie śledztwo Ka poznaje miejscowe władze, rozmawia ze studentami, kandydatem na burmistrza w nadchodzących wyborach, sufickim szejkiem, pierwszym islamskim pisarzem science fiction i terrorystą. Nawiedzająca nagle okolicę potężna zamieć śnieżna na klilka dni odcina miasteczko od reszty świata… czytamy w opisie wydawcy.

Następną książką jakiej tłumaczenie trafiło na półki naszych księgarń była uznawana za najpopularniejszą powieść Pamuka Nazywam się Czerwień łącząca w sobie elementy tajemnicy, intrygi i wątku miłosnego z filozoficzną zagadką powieść przetłumaczona została na 24 języki i wyróżniono najbardziej lukratywną nagrodąliteracką: IMPAC Dublin Award w 2003 r.

Kolejne dwie książki jakie w ciągu ostatniego roku ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego noblisty to uznawana za najbardziej postmodernistyczną z książek Pamuka, powieść Nowe Życie - która łączy w sobie tradycję powieści drogi z wątkami mitycznymi oraz sprawnie napisanym thrillerem, pełnym suspensów i zagadek – oraz długo oczekiwana najnowsza jego książka Stambuł. Wspomnienia i miasto , będąca przesyconym melancholią przewodnikiem po jednym z najpiękniejszych miast na świecie, a zarazem wspaniałą autobiograficzną opowieścią o pisarzu i jego rodzinie.

W zeszłym tygodniu na półki w księgarniach trafiła piąta już pozycja z dorobku tureckiego pisarza, powieść „Dom ciszy ” napisana przez Pamuka kiedy miał 31 lat, i jak sam autor ocenia najczęściej czytana z jego książek przez młodych czytelników - których wiek krąży wokoło magicznej dwudziestki - co dopiero wkraczających w dorosłość.

Jak czytamy w opisie niezawodnego wydawcy: Dzieje jednej rodziny na tle burzliwej dwudziestowiecznej historii Turcji. Latem na początku lat osiemdziesiątych troje wnuków odwiedza dziewięćdziesięcioletnią babkę, która mieszka w starym rozsypującym się domu na prowincji. Dom, pełen dziwnej ciszy, kryje wiele rodzinnych sekretów, mających swój początek kilkadziesiąt lat wcześniej, kiedy Fatma przybyła do małego miasteczka ze Stambułu ze swoim mężem. Zafascynowany zachodnią kulturą lekarz-ateista marzył, że pisana przez niego i ostatecznie nigdy nieukończona wielotomowa encyklopedia, zbierająca całość ludzkiej nauki i doświadczenia, oświeci zabobonne umysły tureckiego ludu…

Polecamy stronę internetową pisarza: www.pamuk.pl  

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech