Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

14 I 1977 zmarła Anais Nin

14 I 1977 zmarła Anais Nin Literatura nie jest jedna, i nie chodzi o gusta czytelników, tylko o samych pisarzy. Literatura nie jest pojęciem ogólnym nieczułym na swoich autorów; zmienia się wraz z nimi, będąc odbiciem ich samych. Raz jest mężczyzną, innym razem kobietą i pozostając wciąż sobą, wciąż będąc literaturą, jest inna kiedy piszę ją mężczyzna i zupełnie innym tekstem kiedy spisywany jest kobiecą dłonią.

Anais Nin była pisarką tworzącą prawdziwie kobiecą literaturę. Nie w sensie w jakim powszechnie funkcjonuje to wyrażenie, nie pisała ona ckliwych romansów dla czytelniczek, lecz literatura jaką tworzyła  była  kobietą.  W jej przypadku samo pisanie wypływało z jej płci: składnia zdania, metafory, konstrukcja powieści, we wszystkim czuć kobiecą dłoń.
Seksualność jest największym doświadczeniem człowieczej żywotności. Trzeba o nim pisać. Nie mam tabu i daję tym dowód niezależności upragnionej lub istniejącej naprawdę – jak sama pisała o swojej metodzie.

Polecane