Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

16 I 1946 urodził się Graham Masterton

16 I 1946 urodził się Graham Masterton Z Grahamem Mastertonem jest kłopot. Kłopot bierze się z nadmiaru. Pisarz, który ma 60 lat napisał i opublikował do tej pory ponad 100 książek! Zadebiutował lekko przed trzydziestką, aktywny pisarsko jest ponad trzydzieści lat, daje to więc imponującą średnią prawie trzech książek na rok! Mało tego; im starszy, tym jego wydajność zdaje się zwiększać; w 2001 r., np. opublikował ….6 tytułów! Pięć horrorów i jeden poradnik seksuologiczny. Przyjmijmy, że poradnik seksuologiczny pisze się nadzwyczaj łatwo, (zwłaszcza jeśli jest to już 30 taki poradnik napisany przez siebie), ale mimo to, wysiłek napisania pięciu innych fabuł i tak musi być niezłym wyczynem.

Oprócz trzydziestu wspomnianych poradników seksuologicznych Masterton wydał dotychczas 6 zbiorów opowiadań, mnóstwo wierszy, 14 thrillerów, 12 tytułów historycznych i 46 horrorów. I jak tu nie być zakłopotanym?

Rzut oka na półki księgarń; Czternaście obliczy strachu, Dwa tygodnie strachu, Drapieżcy, Wyznawcy płomienia, Zwierciadło piekieł, święty terror, Bezsenni, Szatańskie włosy, Wendigo, Strach ma wiele twarzy, Kły i pazury, Walhalla, Wyklęty, Tengu, Aniołowie chaosu, a to przecież tylko część dostępnej aktualnie po polsku produkcji Mastertona! I są kolejne zapowiedzi! Dom Wydawniczy Rebis poinformował właśnie, że najnowsza książka Grahama Mastertona, horror zatytułowany CZERWONA MASKA, ukaże się w lutym.

Ten właściwy jedynie socjalistycznym przodownikom pracy rytm produkcyjny Masterton wypracował w dziennikarskiej robocie; zanim napisał pierwszy horror i pierwszy poradnik seksuologiczny pracował w redakcji kolorowego pisma. Tam pisał, redagował i zajmował się stroną graficzną. Jednym słowem – robił wszystko. To dzięki tak szczególnemu treningowi nauczył się pisać - bardzo szybko …. i na każdy temat.

Dla miłośników twórczości pisarza to wymarzona sytuacja; lekturę ulubionego gatunku literackiego zapewnioną mają bowiem na długie miesiące. Sceptycy? Ci będą powątpiewać w jakość produkcji, kręcić nosem nad ilością tytułów, w której nawet najciekawsze pomysły ulegają rozwodnieniu. Przyznają, co prawda, że sprawnie napisaną książkę „ Manitou”, od której rozpoczęła się pisarska sława Mastertona, czyta się całkiem nieźle, ale powiedzą też, że dalej, to na pewno musi być gorzej, bo przecież ta ilość, ta ilość….

Kalendarium

9 III 1994 zmarł Charles Bukowski Ernest Hemingway powiedział, że prawdziwym pisarzem jest ten, „kto tworzy nie postacie i literaturę, lecz ludzi i życie”. Kto w myślach nie powtórzył tych słów, kiedy na chwilę oderwał oczy od stronic powieści czy opowiadań Charl
więcej...

Polecane