Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

20 I 1900 zmarł John Ruskin

20 I 1900 zmarł John Ruskin Zwykło się mówić, że  krytyk literacki to ktoś, kto z powodu braku talentu aby być  prawdziwym pisarzem, w desperackim akcie zemsty zostaje krytykiem. Zapomina się przy tym, że wielu wybitnych pisarzy jednocześnie brudzi sobie ręce i pióro krytyką literacką, a nawet często sprawa wygląda odwrotnie, krytyk zostaje pisarzem. Samuel Beckett, chyba największy pisarz ostatnich 100 lat, zanim napisał swoja pierwszą powieść  „Sen o kobietach pięknych i takich sobie” ćwiczył swoje pióro pisząc eseje krytycznoliterackie. Inny znamienity pisarz autor najbardziej niezwyklej powieści w historii literatury „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcel Proust, nie tylko parał się krytyką pisząc do wielu paryskich czasopism, ale i nawet próbował swoich sił w tłumaczeniu innych pisarzy, a uściślając na francuski tłumaczył angielskiego krytyka sztuki Johna Ruskina.

Angielski poeta, pisarz najbardziej jednak znany jako wybitny krytyk sztuki, który uważał, że jedyną możliwą religią jest religia piękna; który otwierał przed czytelnikiem świat doznań zmysłowych, przekonując, że myśl – jak pisał o krytyku Proust – „urzeczywistnia się w ciałach z rzeźbionego marmuru, w pokrytych śniegiem górach, w malowanych wizerunkach twarzy”.

Kalendarium

21 II 1903 urodził się Raymond Queneau Raymond Queneau - powieściopisarz, poeta i eseista francuski, a zarazem jedna z bardziej wpływowych postaci francuskiej sceny literackiej - był członkiem Akademii Goncourtów oraz lektorem Wydawnictwa Gallimard jak również inicjatorem serii E
więcej...

Polecane