Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

22 I 1849 urodził się August Strindberg

22 I 1849 urodził się August Strindberg August Strindberg - dramaturg, uznany za jednego z najwybitniejszych pisarzy szwedzkich. Był twórcą nowego języka literackiego i przedstawicielem tzw. nowoczesnego przełomu w literaturze skandynawskiej.

Studiował medycynę, którą musiał przerwa przez względy finansowe. Później pracuje jako nauczyciel domowy i publicysta, żeby w roku 1874 trafić jako bibliotekarz do Biblioteki Królewskiej w Sztokholmie.

Wokół jego życia, bogatego w wszelkiego rodzaju skandale, narosło wiele mitów oraz obiegowych opinii potęgowanych głównie przez wiele licznych procesów o bluźnierstwo i zniesławienie których bohaterem był szwedzki pisarz; jak przykładowo po wydaniu pierwszego tomu opowiadań pt. Historie małżeńskie , kiedy to nakład książki został skonfiskowany, a Strindberga oskarżono o obrazę religii. W procesie zapadł jednak wyrok uniewinniający.

Domniemana choroba psychiczna tak jak skandale obyczajowe, była dodatkowym tematem licznych obiegowych poglądów, a nawet stała się kluczem do prób interpretacji jego twórczości jak w książce niemieckiego filozofa Karla Jaspersa  „Strindberg i Van Gogh”.

Kalendarium

27 II 1902 urodził się John Steinbeck "Moje pióro to doskonałe przedłużenie mojego wnętrza. Kiedy je trzymam w dłoni - jak czarodziejską różdżkę - przestaję być kimś zdezorientowanym, napuszonym, brzydkim i grubiańskim" - pisał John Steinbeck w liście do przyjaciela, z
więcej...

Polecane