Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

23 I 1950 zmarł George Orwell

23 I 1950 zmarł George Orwell Obecnie każdy bez trudu przytoczy wyrażenie „Wielki Brat patrzy”. Niektórzy znają ten zwrot z telewizyjnego reality-show. Inni, dla których świat nie sprowadza się tylko do płaskiego  ekranu telewizora, kojarzą go z samym źródłem tego pojęcia, czyli pamiętają go z wielkiej  powieści Georga Orwella „Rok 1984 ”. Ta druga grupa z pewnością pamięta również inne znane zdanie z drugiej ważnej powieści angielskiego pisarza: „wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych". Chodzi oczywiście o powieść „Folwark zwierzęcy”.
 
Wracając na chwilę do „Roku...”, zaraz po opublikowaniu tej ostatniej powieści Orwella (pisał ją przez ostatnie trzy lata swojego życia, dzieląc swój czas między łóżkiem szpitalnym – Orwell  chorował na gruźlicę – a maszyną do pisania), fala entuzjazmu przeszła przez usta wielu krytyków.
 
Przytoczmy kilka uwag o tej powieści, co pozwoli nam uchwycić w tych słowach aurę towarzyszącą tej książce, a ta poprowadzi nas wprost do jej znaczenia:

„Na tym polega główna zasługa autora „Roku 1984”, że stworzył na kartach powieści taki wizerunek fikcyjnej rzeczywistości, który nie daje czytelnikowi szansy ucieczki, osacza go niemal tak samo,, jak przedstawiony świat bohatera powieści”.

„Powieść ta jest proroctwem albo jak stwierdził Orwell ostrzeżeniem przed przyszłością, tym bardziej przerażającym, że opartym na fikcji, a tym bardziej nie dającym się uzasadnić”.
 
Pisarz zmarł w wieku czterdziestu siedmiu lat na gruźlicę.

Kalendarium

5 III 1908 urodził się Teodor Parnicki Był prozaikiem i eseistą, także dyplomatą. Jest autorem cenionych, nowatorskich powieści historycznych, w których skupiał się wokół problematyki wielkich przełomów cywilizacyjnych i wzajemnego przenikania kultur, religii i ras, cenion
więcej...

Polecane