Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

25 I w 1758 urodził się Robert Burns

25 I w 1758 urodził się Robert Burns Zwykło się myśleć, że poezja zawsze musi być wzniosła,  poruszać ciężkie jak ołów tematy, rozterki egzystencjalne, tragizm ludzkiego bytu rzuconego w absurdalny świat. Ale przecież piękna -  w całej estetycznej barwie tego słowa – poezja może też tylko spisywać radość jaką oczy czerpią z podziwianego krajobrazu i wcale nie oznacza to że jest gorsza.

Robert Burns należał właśnie do takiego grona poetów, którzy w linijkach swoich wierszy opisywali piękno prostego życia, i tak przereklamowanego w naszych obecnych czasach szczęścia rodzinnego. Nie znajdziemy w tych wierszach wzniosłych filozoficznych rozważań nad ludzkim losem, a jedynie prostą prawdę dnia codziennego.

Poeta zmarł wcześnie, mając 37 lat, lecz do dzisiaj pamięć po nim jest czczona przez kluby jego miłośników na całym świecie, zaś dzień jego urodzin jest nieoficjalnym szkockim świętem.

Kalendarium

9 III 1994 zmarł Charles Bukowski Ernest Hemingway powiedział, że prawdziwym pisarzem jest ten, „kto tworzy nie postacie i literaturę, lecz ludzi i życie”. Kto w myślach nie powtórzył tych słów, kiedy na chwilę oderwał oczy od stronic powieści czy opowiadań Charl
więcej...

Polecane