Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

11 II 1963 zmarła Sylvia Plath

11 II 1963 zmarła Sylvia Plath Rankiem 11 lutego 1963 roku do domu (niegdyś zamieszkałego przez W. B. Yeatsa) w którym mieszkała Sylvia z dwójką dzieci (była właśnie w separacji z mężem Tedem Hughesem, który opuścił ją dla innej kobiety) przyszła pielęgniarka przysłana przez dr Herdera. Kiedy nikt nie odpowiadał na dzwonek, wystraszona kobieta obeszła dom i przez okno w sypialni zobaczyła parę płaczących dzieci. Wezwana pomoc szybko wyważyła drzwi. Ciało Sylvii Plath znaleziono z głową w gazowym piecyku.

Na biurku leżał przygotowany do druku jej ostatni tomik poezji, któremu nadała tytuł „Ariel”, a który rozpoczął niezwykły sukces książek poetki w księgarniach na całym świecie, sukces na który złożyły się pierwsze miejsca list bestsellerów (szczególnie jej jedyna powieść pt. „Szklany klosz” obecnie uchodzi w kręgach najbardziej rozentuzjazmowanych za arcydzieło literatury amerykańskiej) jak i przyznana w 1982 roku Nagroda Pulitzera.

Kalendarium

19 II 1920 urodził się Jan Kross Zmarł  po ciężkiej chorobie w wieku 87 lat. Był znanym estońskim poetą, powieściopisarzem, autorem opowiadań, tłumaczem. Wymieniano go w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla, ale w przypadku tego pisarza nie jest to najważniejsze.
więcej...

Polecane