Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

23 II 1821 zmarł John Keats

23 II 1821 zmarł John Keats John Keats, angielski poeta, jeden z wielkich poetów angielskiego romantyzmu. Żył krótko i umarł na gruźlicę, mając 25 lat. Ostatni rok życia spędził w Rzymie, dokąd wysłała go rodzina z myślą, że cieplejszy klimat polepszy stan jego zdrowia.Za życia wydał trzy tomy poezji, zawierające ballady, ody i poematy, wśród nich nieukończony poemat Hyperion.

Nathan Scott, autor książki poświeconej filozoficznym aspektom poezji Keatsa, wykazał wiele podobieństw między teoriami Keatsa a na przykład filozofią Martina Heideggera („W drodze do języka” „Bycie i czas” ). Do filozoficznego dorobku poety nawiązywał również Philip Pullman autor trylogii „Mroczne materie”.

Kalendarium

10 IV 1939 urodził się Claudio Magris Wydano już po polsku kilka jego książek – gościł nawet w Polsce na zaproszenie wydawcy. Erudycyjne eseje z tomów „Dunaj”, „Mikrokosmosy” robią wrażenie na każdym czytelniku, któremu bliska jest idea kultury Euro
więcej...

Polecane