Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


3 III 1875 urodził się Cyryl Ratajski

3 III 1875 urodził się Cyryl Ratajski

Był politykiem, prezydentem Poznania, ministrem spraw wewnętrznych, podczas II wojny światowej Delegatem  Rządu na Kraj od 3 grudnia 1940 do 5 sierpnia 1942.
Prezydentem Poznania został w kwietniu 1922. Za jego kadencji miasto przekształciło się z byłego garnizonu niemieckiego w prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Wykorzystując istniejące warunki wybudowano m.in. elektrownię, most Bolesława Chrobrego i Ogród Botaniczny, nowe trasy tramwajowe, pierwszą w Polsce linię trolejbusową oraz pierwszą w Polsce i Europie Wschodniej spalarnię śmieci. Do miasta przyłączono nowe dzielnice: Dębiec, Główna, Golęcin, Komandoria, Rataje, Sołacz, Starołęka, Wola.

W okresie 25 listopada 1924 - 15 czerwca 1925 był Ministrem Spraw Wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego. W 1926 ponownie został prezydentem Poznania i położył duże zasługi dla zorganizowania w 1929 r. Powszechnej Wystawy Krajowej.
Reprezentował Polskę na światowych zjazdach międzynarodowych organizacji samorządowych. W 1934 r., mimo wygranych wyborów, został w ramach czystek politycznych usunięty ze stanowiska przez władze sanacyjne.

W okresie międzywojennym Ratajski pełnił również wiele innych funkcji, m.in. był prezesem rad nadzorczych Poznańskiej Kolei Elektrycznej, Komunalnego Banku Kredytowego, Zachodniopolskiego Towarzystwa Kredytu Miejskiego oraz Kuratorium Polskiego Radia. Mimo utraty stanowiska prezydenta nadal brał czynny udział w życiu publicznym będąc np. członkiem delegacji uczonych i działaczy liberalno-demokratycznych do prezydenta Ignacego Mościckiego.

5 września 1939, po ewakuacji z Poznania władz sanacyjnych, odebranej przez mieszkańców jako ucieczka, Ratajski ponownie objął urząd prezydenta miasta, który sprawował do 12 września, gdy zarząd miasta przejęli Niemcy.
Zmarł w Warszawie 19 października 1942. Po ekshumacji spoczął ostatecznie 3 sierpnia 1963 na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

(notatka opracowana na podstawie  Wikipedii, gdzie podstawę opracowania hasła  stanowił  Wielkopolski Słownik Biograficzny opracowany przez Antoniego  Gąsiorowskiego i Jerzego Topolskiego).

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech