Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


17 III 1929 zmarł Antoni Lange

17 III 1929 zmarł Antoni Lange

Dziś pamiętają o nim jedynie poloniśc, a i w tej grupie tylko ci ambitniejsi, umiejący wyłuskać z przepastnych zakamarków historii literatury prawdziwe perły. Twórczość Antoniego Langego perłą taką  jest bez wątpienia.

Był autorem wielu tomików wierszy, tragedii, poematów, prac krytycznoliterackich i esejów, a oprócz tego tłumaczem z sanskrytu, angielskiego, francuskiego, japońskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Przetłumaczył ( jako pierwszy ! )  "Kwiaty zła" Baudelaire'a, , fragmenty "Mahabharaty", opowiadania Poego, Wellsa i Meyrinka. Tom jego wierszy „Rozmyślania „ był absolutną klasyką poezji symbolicznej, a on sam uchodził za  mistrza poezji refleksyjnej.

Egzotyzm i orientalizm to znaki rozpoznawcze jego wierszy , w których niezwykle wyrafinowana polszczyzna łączyła się z  manierą  francuską, a wszystko to okraszone było  silnym  wpływem  dalekich kultur i mitologii , i fascynacją  naukami tajemnymi i  okultyzmem .

Ale to nie wszystko ! Lange był jednym z prekursorów polskiej literatury fantastyczno –naukowej!(  ciekawe , czy jego nazwisko   mówi coś współczesnym czytelnikom tej literatury ?)   . Historycy gatunku mówią zaś dobitnie : fantastyczny dorobek poety i pisarza jest  znaczący; obok  znakomitych opowiadań "W czwartym wymiarze" jest przecież także napisana w 1924 r. powieść "Miranda".

„W czwartym wymiarze„ to zbiór opowieści filozoficzno-fantastycznych, „romanse naukowe”, jak nazywał je Lange,  w których znaleźć możemy wykłady kosmogonii indyjskiej, teorii reinkarnacji , wiecznych powrotów, cudownych wynalazków, a także opisy marzeń sennych.

„Miranda „ zaś jest powieścią  okultystyczną, będącą polemiką z twórczością Thomasa Campabelli , autorem „Miasta słońca” . Lange  polemizuje z koncepcja sprawiedliwego ustroju Campanelli  ; powieść jest rozpisanym  na fabułą traktatem o tym , że  nie można zaprogramować doskonałego ustroju społecznego z pominięciem tego bez czego trudno wyobrazic sobie człowieka;  instynktów i  namiętności.

Do „Mirandy „ warto zajrzeć : zbliżający się konwent literatury fantastycznej może stanowić po temu świetną okazję . Uważny czytelnik znajdzie tam nie tylko znane z kart literatury fantastyczno-naukowej  chwyty  literackie, pejzaże i rozwiązania fabularne , ma szanse także natrafić na fragmenty , które po stu latach wydają się brzmieć tak jakby były napisane na zamówienie któregoś z opiniotwórczych tygodników ;

„Powiadają, że jesteśmy najbardziej wolni ludzie na świecie , ja zaś twierdzę , że jesteśmy w zupełnej niewoli, gdyż spadliśmy do stanu dzieci, nad którymi nieustannie czuwa niańka…”   

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech