Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


20 III w 1799 urodził się Honoré de Balzac

20 III w 1799 urodził się Honoré de Balzac

„Aby być prawdziwym powieściopisarzem, trzeba zgłębić i ogarnąć całe społeczeństwo, gdyż powieść jest historią życia prywatnego narodu” - tak, rolę pisarza określił Honoré de Balzac i nie były to słowa rzucone na wiatr, przynajmniej dla niego, bowiem cała rozległa twórczość literacka francuskiego pisarza miała spełnić jeden cel: stać się zapisem panoramy francuskiego społeczeństwa XIX wieku (a w trochę szerszej perspektywie: społeczeństwa ludzkiego w ogóle). Zamysł stworzenia tak monumentalnego dzieła, a raczej cyklu, w którego skład wchodzić miały poszczególne dzieła, powstawał powoli. Mniej więcej w 1833 roku, Balzac postanowił połączyć te powieści, które już zostały napisane z tymi, które dopiero mgliście jawiły się w umyśle pisarza, w jeden określony cykl, któremu kilka lat później nada nazwę „Komedii Ludzkiej”. Założenia tego ogromnego przedsięwzięcia, Balzac przedstawił w przedmowie do I tomu „Komedii”, gdzie również określił sposób, w jaki ujęty miał być temat tego cyklu, czyli ludzkie społeczeństwo.  Zamysł swojej „metody” wyraził w następującym zdaniu:
 
Jeżeli Georges Leclerc de Buffon stworzył wspaniałe dzieło, próbując dać w jednej książce całokształt zoologii, czyż nie można by podobnego dzieła dokonać dla społeczeństwa?

Balzac jako pisarz z pewnością wyróżniał się pracowitością; zwykle kładł się spać około godziny 6 po południu, wstawał przed północą, aby następnie pisać do upadłego. Zdarzało mu się, że pracował po 14 godzin na dobę. Jednak taki zapał bardziej wynikał z konieczności niż z pasji pisarskiej (której z pewnością mu nie brakowało). Od chwili swoich pierwszych sukcesów literackich, Balzac prowadził bardzo bujne życie towarzyskie, szybko stając się ulubieńcem dam z towarzystwa. On z kolei bardzo chętnie przyjmował okazywane mu wdzięki i, chcąc zaimponować swoim licznym kochankom, wydawał znacznie więcej niż zarabiał, przez co – tonąc w długach prawie przez całe swoje życie – musiał ratować się często biorąc zaliczki za powieści, których jeszcze nie napisał.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech