Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

26 III 1882 roku urodziła się Virginia Woolf

26 III 1882 roku urodziła się Virginia Woolf

O tej pisarce napisano wiele, bardoze wiele, a mimo to, czasami ma się wrażenie, że w tym rozwlekłym komentarzu do życia i dzieła Virgini Woolf.

Woolf czegoś brakuje, może prawdy? Poniżej przedstawiamy dwie krótkie impresje, dwie ciekawostki, które do niczego nie pretendują poza bardzo lapidarnym ukazaniem pisarki o imieniu Virginia. 

O jej twórczości najlepiej chyba mówią słowa, jakie po przeczytaniu powieści „Pani Dalloway ” napisał do pisarki jeden z czytelników: I oto dokonała pani tego – uchwyciła pani życie i umieściła je w książce...”

I druga impresja. Wiosną 1918 r. Virginii i meżowi Leonardowi - z którym prowadziła małe wydawnictwo - zaproponowano wydanie "Ulissesa ". Nie przyjęli go, oficjalnie - z powodu długości tego dzieła. Jednak po przeczytaniu pierwszych rozdziałów Virginia tak pisała do Lyttona Stracheya: "Nigdy nie czytałam takich bredni. Oczywiście, geniusz może zapłonąć na stronie 652, ale wątpię" (najzabawniejsze, że powszechnie przyczepia się jej etykietkę "Jamesa Joyce'a w spódnicy).

Kalendarium

10 IV 1939 urodził się Claudio Magris Wydano już po polsku kilka jego książek – gościł nawet w Polsce na zaproszenie wydawcy. Erudycyjne eseje z tomów „Dunaj”, „Mikrokosmosy” robią wrażenie na każdym czytelniku, któremu bliska jest idea kultury Euro
więcej...

Polecane