Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


17 IV 1897 urodził się Thornton Wilder

17 IV 1897 urodził się Thornton Wilder

Wilder pisał prozę i uprawiał dramat; w tym drugim gatunku dał się poznać jako znakomitość , pisząc i wystawiając „Nasze miasto”. Szuka  oparta jest na chwycie teatru w teatrze. Oto Reżyser wywołuje na scenę postacie, które mają odgrywać zdarzenia ze swego życia.
Jeden z polskich reżyserów wystawianej chętnie na deskach naszych teatrów sztuki, (sztuka była kiedyś w repertuarze poznańskiego Teatru Polskiego) scharakteryzował ją tak: „To tekst o urodzie życia, o tym, jak przestaje być przez nas dostrzegana. Również o tym, że śmierć jest jego częścią, uwieńczeniem, nieodłącznie związanym z nim etapem„

Uznanie i sławę przyniosła Thorntonowi jednak proza – piękna książka „Most San Luis Rey”.

Książka opowiada historię pięciorga osób, które pewnego dnia, przechodząc przez most, razem z mostem runęły w przepaść.

Zapytany o temat i cel swojej książki w latach późniejszych, Thornton Wilder odpowiedział, że szukał odpowiedzi na takie oto pytanie: "Czy jest sens i znaczenie w ludzkim życiu niezależne od ludzkiej woli?”

Jednym słowem; czy fakt runięcia w przepaść tych właśnie pięciu osób był najzwyklejszym, nic nie znaczącym przypadkiem, czy też było to tylko i wyłącznie wypełnienie napisanego wcześniej Scenariusza.

Czytamy w książce;
"Jeśli w ogóle istnieje jakiś plan we wszechświecie, jeśli w życiu ludzkim jest pewien system, to na pewno da się je odszukać w tych żywotach tak niespodziewanie przeciętych. Albo żyjemy z przypadku i umieramy z przypadku, albo żyjemy według planu i umieramy według planu".

Sprawa nie zostaje rozstrzygnięta; w trakcie lektury jednak, czytelnik uzmysławia sobie, że bez względu na to, czy był to przypadek, czy wypełnienie Planu, pięć osób przechodzących w „fatalnym”  momencie przez most coś łączyło; wszyscy nieśli w sobie pragnienie miłości, straconą miłość, nadzieję na jej odzyskanie, przekonanie o miłosnym poświęceniu jako najwyższej formie istnienia.

Może chodzi więc o innego rodzaju most; ten, który łączy człowieka z człowiekiem, i nazywany jest, z  braku  precyzyjniejszych określeń, miłością?
Czytelnik książeczki Wildera poszuka odpowiedzi na to pytanie sam, pisarz w powieści jedynie sugeruje taką odpowiedź, ale sugestywnie, trzeba  przyznać, i przekonująco:

"Ale miłości będzie dosyć. Wszystka miłość zwraca się do miłości, która ją zrodziła. Nawet pamięć nie jest potrzebna dla miłości. Jest kraj żywych i kraj zmarłych, a mostem między nimi jest miłość. I tylko ona przetrwa, tylko ona ma znaczenie".

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech