Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

21 IV 1816 urodziła się Charlotte Brontë

21 IV 1816 urodziła się Charlotte Brontë

Znamy ją jako autorkę powieści „Dziwne losy Jane Eyre”, ale znamy ja także z biografii sióstr Bronte, które wspólnie pisały wiersze, opowiadania i powieści. Jej siostra Emily napisała „Wichrowe wzgórza”. Powieściowa Jane Eyre może mieć wiele z Emily Bronte, jak też wiele zdań „Wichrowych wzgórz” może mieć matkę chrzestną w osobie Charlotte.
Taka osmoza nie byłaby niczym dziwnym, i być może napisano już ksiązkę biograficzną na ten temat.

Nas do snucia takich rozważań skłania fragment, który znaleźliśmy w książce Pascala Quignarda „Błędne cienie”. Rozdział XLVII nosi tytuł „Emily” i wygląda tak:

„Charlotte Bronte napisała: Emily była najważniejsza w rodzinie.Zawsze blada, milcząca, oczy miała ciemnoszare albo granatowe, piorunujące. Trudno ją opisać: energiczna, pozbierana, żywa, dzika, nieśmiała, nieugięta, egzaltowana melancholiczka, dumna, mało wylewna (chyba, że przy fortepianie).(…) Emily kochała brzegi bagien, kijanki, żaby, zgniłą wodę. Kochała swego psa Keepera, z którym codziennie chodziła na spacer. Kiedy latem 1824 roku pojawił się w Haworth garnizon dziarskich chłopców, Emily wybrała wśród nich dzikusa, który wyglądał na zucha o poważnym spojrzeniu , i uczyniła go swym bohaterem.(…) Z nas wszystkich ona była najpoważniejsza.Jej chłód wydawał się czymś nie do ugryzienia, był nieprzenikalny.A jednak była cudownie pociągająca.Nigdy nie spotkałam kogoś podobnego do mojej siostry.(…) Nie brzydziła się cierpieniem i znosiła je w miarę dobrze. Z pokorą przyjmowała choroby. W końcu, w jakiś rok po wydaniu książki, którą całkowicie wzgardzono, nie chciała dłużej żyć. Zniszczyła wszystkie pamiątki, jakie mogły po niej pozostać. Starała się jak najszybciej nas opuścić. Umarła w salonie na kanapie.”

Kalendarium

23 V 1883 zmarł Cyprian Kamil Norwid Czwarty z naszych wielkich romantyków. Samotny, osobny – pisał, kiedy burze i błyskawice romantyzmu już ścichły – na to przynajmniej wskazuje podręcznikowa chronologia. Samotność, osobność – nie tylko w sensie fizycznym – to
więcej...

Polecane