Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

21 IV 1910 zmarł Mark Twain

21 IV 1910 zmarł Mark Twain

Był jednym z pierwszych wielkich prozaików Stanów Zjednoczonych i wywarł  duży wpływ na kształtowanie się stylu całej literatury amerykańskiej.

Uważa się,że jego pseudonim artystyczny pochodzi z okresu pracy na parostatkach pływających na Missisipi - w żargonie pilotów parowców rzecznych Mark Twain oznacza "dwa (sążnie głębokości)".

Ten romantyczny okres swojego życia pisarz sportretował w książce „Życie na Missisipi”.

Dalszy ciąg romantycznych przygód to wyprawa na Zachód i praca w kopalniach srebra i w poszukiwaniu złota – tę opisał w książce „Pod gołym niebem”.

Najbardziej znanymi utworami Twaina są jednak oczywiście „Przygody Tomka Sawyera” i „Przygody  Huckleberry Finna”, które  szybko znalazły się w ogólnoświatowym kanonie literatury młodzieżowej.

Twain nie tylko pisał –  wydawał książki również  , choć tu z mniejszym szczęściem i powodzeniem - w roku 1893 splajtowało przedsiębiorstwo wydawnicze, w które Twain zainwestował 200 tys. dolarów. Popadł wtedy w poważne tarapaty finansowe, i aby wydobyć się z nich  wyruszył w długie tury objazdowych odczytów w Ameryce i Europie, które cieszyły się olbrzymim powodzeniem, zapewniając spłatę długów oraz zgromadzenie nowej fortuny.

Zmarł w 1910 r.

Nota opracowana na podstawie Wikipedii

Kalendarium

23 V 1883 zmarł Cyprian Kamil Norwid Czwarty z naszych wielkich romantyków. Samotny, osobny – pisał, kiedy burze i błyskawice romantyzmu już ścichły – na to przynajmniej wskazuje podręcznikowa chronologia. Samotność, osobność – nie tylko w sensie fizycznym – to
więcej...

Polecane