Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

16 V 1265 urodził się Dante Alighieri

16 V 1265 urodził się Dante Alighieri

„Czytanie Dantego jest podróżą do eksploracyjną do ?ródeł europejskiej kultury, do ?ródeł naszej własnej, artystycznej wrażliwości”, napisała w „Kabale historii „ Zofia Starowieyska-Morstinowa, i od lektury tego eseju rozpocząć może spotkanie z Dantem ten, kto przed wielką przygodą lektury Dantego jeszcze stoi.

A nawet temu, kto zasmakował już rymach „Boskiej komedii”, lektura eseju pisarki otworzy na niejedno oczy, a na inne pozwoli spojrzeć całkiem inaczej.

A można to spotkanie rozpocząć też z innego miejsca, od eseju Stanisława Vincenza „Czym może być dziś dla nas Dante”, i kiedy przeczytamy pierwsze słowa zwiastującego renesans poematu Dantego, przeczytać komentarz światłego mędrca z Bukowiny:

„ Poeta zbłądził w lesie. Tak rozpoczyna się poemat. ( „W życia wędrówce, na połowie czasu, /Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,/W głębi ciemnego znalazłem się lasu /”). Kto rzeczywiście kiedyś podobnie zbłądził, zna rozpacz i beznadziejność takiej sytuacji, bezużyteczność i szkodliwość wszelkiego pośpiechu i szarpania się, zwłaszcza gdy wyobrazimy sobie zagrożenie ze strony dzikich Besty lub podobnych im ludzi. Lepszego początku dla tego poematu nie można sobie wyobrazić. Las był prawie tak gorzki, jak powolne umieranie. Cóż pomogło Dantemu? Nie tradycjonalna modlitwa, nie wiara i nie świadoma filozofia. Zabłądził rzeczywiście, jak każdy inny człowiek, cóż mu pozostaje; trwoga, męka, śmierć. Ratuje go postać Wergilego. Patronem jego jest poezja, jego własna czynność. Nie może wyskoczyć ponad siebie, jak baron Munchausen. Poezja pozwala mu zatopić się w sobie, niebezpieczeństwa znikają”.

Słowa, którymi napisane są oba eseje, słowa, których już dziś nie używamy, nie powinny zniechęcać do lektury, kryje się w nich mądrość ludzi, niosących w sobie doświadczenie i mądrość właściwe epoce, w której cierpienie przybierało niewyobrażalną miarę, ale słodycz spokojnej lektury, nie daje się porównać z pospiesznym smakowaniem właściwym naszym czasom.
Warto, więc na początku długiej wędrówki z Dantem usiąść na chwilę i przeczytać raz jeszcze piękną zachętę do tego wymagającego podróżowania:

 „Złota patoka jego poezji spływała na fakty najdrobniejsze, konserwując je na trwanie wieczne z tą samą przypadkowością, z jaką złoto bursztynu konserwuje najpospolitsze muszki i owady”. („Kabała historii”).

Kalendarium

17 VIII 1896 urodził się Józef Wittlin Dziełem życia Józefa Wittlina był przekład „Odysei”; pracował nad nim całe życie, publikował go trzykrotnie, za każdym razem gruntownie zmieniając. Z tej pracy przede wszystkim zapamiętać mogą Wittlina współcześni Czytelnicy, zwł
więcej...

Polecane