Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

21 V 1471 urodził się Albrecht Durer

21 V 1471 urodził się Albrecht Durer

Był malarzem i grafikiem, ale największe zasługi przypisuje się mu w rozwoju drzeworytnictwa i miedziorytu. Jego charakterystyczne grafiki znane są każdemu czytelnikowi, często stanowią oprawę ilustracyjną książek. I dla jednego ze znanych drzeworytów Durera przywołujemy dziś postać tego artysty, a nie któregoś z pisarzy. Choć pisarz jest tu niezbędny, bo to on ożywia w swojej powieści grafikę niemieckiego mistrza, czyni ja współczesną, bliską nam, aktualną.

Grafika ta to „Rycerz ,śmierć i diabeł”, książka zaś, w której grafika  ta stanowi coś więcej niż tło to „Rycerz i śmierć” Leonardo Sciasci. Przy Durerze wspominamy więc Sciascię, wielkiego sycylijskiego pisarza, który bohatera swojej opowieści obdarzył takim strumieniem myśli:

 „ ..wydało mu się bowiem, że śmierć Durera przybiera nagle jakąś nutę groteski .Niepokoił go zawsze ten trochę zmęczony wyraz śmierci, która zdaje się mówić, że powoli, ze znużeniem nadchodzi , gdy jesteśmy już sterani życiem. Zmęczona śmierć, zmęczony koń: nie to,  co konie z Triumfu śmierci i Guerniki. I, mimo gro?nych dodatków, wężów i klepsydry, wyraża raczej stan żebraczy niż triumf. „śmierć spłaca się żyjąc”. Żebrze się o nią, żebraczkę. Jeśli chodzi o Diabła, też zmęczonego, jest zbyt szkaradnie diabłem , by mógł być wiarygodny. Ponieważ jednak w życiu ludzkim stanowi mocne alibi, próbuje mu się teraz przywrócić utracony wigor poprzez teologiczne terapie uderzeniowe , reanimacje filozoficzne, zabiegi parapsychologiczne i metapsychiczne. Diabeł zaś jest tak zmęczony, że zdaje się we wszystkim na ludzi, którzy wiedzą, co robić , lepiej od niego samego. A Rycerz: gdzie on jedzie w tej swojej zbroi, taki nieporuszony, ciągnąć za sobą zmęczonego Diabła i odmawiając obola śmierci? Czy dojedzie kiedyś do zamkniętej twierdzy na górze, twierdzy najwyższej prawdy, najwyższego kłamstwa?”

Kalendarium

5 VI 1901 zmarła Dagny Juel-Przybyszewska „Gad, ścierwo, Aspazja”, tak pisał o niej zazdrosny Strindberg. Munch, Vigeland, czy Boyem-Żeleński, którzy byli także blisko z Dagny mieli własne określenia tej fascynującej kobiety, choć nie tak ociekające jadem, jak Strindberga. Najw
więcej...

Polecane