Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

2 VI 1840 urodził się Thomas Hardy

2 VI 1840 urodził się Thomas Hardy

Thomas Hardy był poetą i powieściopisarzem. Zainteresowanych  poezją odsyłamy do wstępów poprzedzających  wybory twórczości Hardy’ego - poety – autorstwa Stanisława Barańczaka, czy Zygmunta Kubiaka.
Tu chcielibyśmy przypomnieć dwie wielkie powieści (jedną z nich sfilmował Polański – „Tess”); „Tessę d’Urberville” i „Judę nieznanego”.

Obie książki są wielką pochwałą natur wrażliwych, wiernych, silnych, dążących na przekór przeznaczeniu do szczęścia, mężnie dźwigających swój los. Jak refren pojawia się w obu powieściach stwierdzenie: „nieszczęsne życie, które nigdy ni powinno się było zaczynać” (Jud), „ale czasem myślę, że było by lepiej, gdybym się była wcale nie urodziła„ (Tessa). Słowa te  znamy z greckiego mitu – „najlepiej jest się człowiekowi nie urodzić„. Oślepiające słowa.

Obie powieści są wielką wizją uwznioślającą „indywidualne, cenne życie, pełne znaczenia„ (Tessa), jakiekolwiek życie, bo jeden bohaterów „Tessy„ mówi przecież: „Wielkość życia człowieka nie zależy od warunków zewnętrznych, lecz od jego subiektywnych doświadczeń”.
Oba utwory olśniewają doskonałą konstrukcją  i oba  wskrzeszają tragiczny grecki światopogląd. Pisarzowi udało się problem współczesny, jakim był brak równouprawnienia, silne rozwarstwienie społeczne, przedstawić tak, jakby były to siły równe tym, które w greckiej tragedii są przyczyną upadku bohatera. U Hardy’ego, tak jak w tragedii, bohaterowie, podejmując zmagania z losem, muszą zostać zmiażdżeni. W tragedii miażdżyła wola bóstw, u Harde’ego miażdżą prawa rządzące moralnością dziewiętnastowiecznej Anglii. Miażdżą Tessę,  walczącą o utrzymanie czystego, wiernego uczucia miłości, miażdżą Judę, który „ogromnym zasięgiem marzeń przerastał mizerne otoczenie”, a którego nieszczęściem było urodzić się ubogim.

Jakie słowa najlepiej charakteryzują obojga bohaterów, jakie czynią z nich postacie godne zapamiętania? Może te z „Tessy d’Urberville” mówiące o kałużach, w których odbijają się gwiazdy,(”gigantyczne światy odbite w tak nędznych zwierciadłach”) , i może te z „Judy nieznanego” :”walczymy jedynie przeciwko ludziom i bezdusznym okolicznościom”.

Kalendarium

4 VIII 1962 urodził się Jachym Topol Jak mówi stare i szeroko znane powiedzenie: „niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Użycie tej powszechnej mądrości w przypadku Jáchyma Topola zdaje się być jeśli nie całkowicie trafne (pamiętajmy, że piszemy o niezwykle utalentowany
więcej...

Polecane