Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

4 VI 1939 urodził się Ireneusz Iredyński

4 VI 1939 urodził się Ireneusz Iredyński Ireneusz Iredyński (ur. 4 czerwca 1939 w Stanisławowie, zm. 9 grudnia 1985 w Warszawie) – polski prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor tekstów piosenek oraz twórca licznych słuchowisk radiowych. Jego sztuki grano z powodzeniem w Polsce i za granicą. W utworach swych tropił nieautentyczności słów i gestów, obnażał zachowania i konwencje, demaskował manipulacje, mitomanię, frustrację, będące przyczyną przemocy, okrucieństwa i upodlenia. Pisał o zagubieniu i samotności. Mówił o swojej twórczości:
„Myślę, że bohater literacki to projekcja wyobraźni pisarza, to jego sny, rozterki, jego wiedza, jego dialektyka, no i oczywiście – podświadomość. Mnie interesują skrajności, w nich odnajdują się najbardziej wyraziście tendencje naszych lat. Na naszych oczach dzieje się umieranie pewnego świata, nasza przyszłość jest zakryta. Moi bohaterowie są personifikacją niepokojów”.
I dodawał:
„Ja piszę o jednostce wobec przemocy. To bym określił jako swój główny temat.

czytaj dalej

Kalendarium

4 VIII 1962 urodził się Jachym Topol Jak mówi stare i szeroko znane powiedzenie: „niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Użycie tej powszechnej mądrości w przypadku Jáchyma Topola zdaje się być jeśli nie całkowicie trafne (pamiętajmy, że piszemy o niezwykle utalentowany
więcej...

Polecane