Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


17 VI 1983 zmarł Miron Białoszewski

17 VI 1983 zmarł Miron Białoszewski

Istotę poezji Białoszewskiego można ująć w kilku lapidarnych słowach, ściślej: w jego słowach, mówiących, że poezja ta "przekazuje luźno niespodzianki bycia".

Kiedy jednak pokusimy się o rozwinięcie tych słów, to w wierszach Białoszewskiego, wyraźnie dostrzec można awangardowe zainteresowanie samym językiem, widoczne szczególnie w wywołujących dowcipne skojarzenia przekształceniach słów. Język jaki się tworzy podczas takich zabiegów, czerpiąc z możliwości wpisanych w tak zwaną mowę potoczną, staje się zaprzeczeniem "wzniosłego" wzorca tradycyjnego języka poetyckiego. W parze z taką formą językową, nie stroniącą od (nazwijmy to ostrożnie) "niskich" użyć języka, idzie treść utworów, skupiona w swojej fascynacji na zwykłych, pozbawionych wszelkiego estetycznego smaku przedmiotach, takich jak stół, łyżka. Jednakże wiersze Białoszewskiego, nie prowadza do prostych rymowanek o zwyczajnych rzeczach, lecz zawierają w sobie i jednocześnie są wykładnia, czegoś co nazwać można metafizyką codzienności, tak jak w wierszu "Po nitce" 

zaglądam w kąt
zwinięta w kłębek
nieskończoność

ja palcem na nią
ona syczy

uciekać?!
ratunku!
nie ma

Nie tylko w poezji Białoszewski, odznaczał się ucieczką poza utarte schematy. W swojej chyba najbardziej znanej książce napisanej prozą (za którą otrzymał w roku 1971 nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia), "Pamiętnik z powstania warszawskiego", w której stworzył zupełnie nowy, odbiegający od dotychczasowych relacji, obraz tragicznych wydarzeń z powstania, rezygnując z patosu, heroizmu, atmosfery wojennej chwały, na rzecz relacji zwykłego człowieka; jak sam pisarz określił cel swojej książki: "Chciałem żeby wszyscy się dowiedzieli, że nie wszyscy strzelali, chciałem napisać o powszechności powstania."

Pisarz zmarł na atak serca 17 czerwca 1983 roku - znaleziono go klęczącego obok swojego tapczanu.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech