Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 VI 1898 urodził się Erich Maria Remarque

22 VI 1898 urodził się Erich Maria Remarque

Na kartach powieści wojna poruszana była nizeliczoną ilosć razy. Najczęściej powstawały książki sławiące bohaterstwo żołnierzy, odwagę, wychwalające poświęcenie w imię wyższego dobra - ojczyzny, sprowadzające samą wojnę do odwiecznego konfiliktu między dobrem a złem, przy tym usprawiedliwiając jedną ze stron - tą dobrą oczywiście. Cała ta "wojenna" literatura, rzadko kiedy jednak chwytała istotę, bąd? tez próbowała zbliżyc sie do samego żywiołu wojny, próbując odpowiedzieć na pytanie: czym wojna jest naprawdę? Wśród książek - a na całe szczęście takie ksiażki też powstały - które lepiej lub bardziej zbliżały się do żywiołu wojny, jedna zasługuje na największe wyróżnienia, bowiem jak na żadnych innych stronach, tak na kartach tej opowieści, ukazana jest sama istota tego szaleństwa, które pcha ludzi do toczenia krwawych i niszczących wojen. Chodzi oczywiście o ksiażkę "Na zachodzie bez zmian" autorstwa Ericha Marii Remarque'a.

Pisarz urodził sie w Niemczech, pod nazwiskiem Erich Paul Remark, ale od 1924 roku używał drugiego imienia Marii oraz nazwiska Remarque (tą francuską pisownie swojego nazwiska tłumaczył posiadaniem przodków znad Sekwany). Mając osiemnaście lat, został wysłany na front I Wojny światowej. 31 lipca 1917 roku, w pierwszym dniu bitwy pod Passchendaele, został trafiony pięcioma kulami: w szyję, lewą nogę oraz prawe ramię. W szpitalu spędził 15 miesięcy i nigdy juz nie wrócił na front. Swoją wielką powieść napisał w 1927 roku , w zaledwie 6 tygodni. Z niemalże dziennikarską precyzją opisał wojenną rzeczywistość, w której nie ma miejsca na heroizm i bohaterską walkę żołnierzy na froncie, jest za to ukazana w swej nagiej prawdzie bezsensowność oraz okrucieństwo wojny, w której cieniu gasną wszyskie wielkie ideały. Remarque ludzi swojego czasu okreslił mianem "straconego pokolenia", którego "pierwszym zawodem było robienie trupów".

Ze względu na problemy z jej wydaniem, powieść ukazała sie drukiem dopiero w 1929 roku. W pó?niejszych latach Remarque napisał kilka innych powieści traktujacych o wojnie (m.in. "Czas życia i czas śmierci"), ale w żadnej z nich nie osiągnął takiego obrazu brutalności wojny, poprzez którą prześwieca prawda wojny, jak w "Na zachodzie bez zmian".

Pisarz zmarł 25 września 1970 roku.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech