Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


24 VI 1519 zmarła Lukrecja Borgia

24 VI 1519 zmarła Lukrecja Borgia

Kobiety od zawsze były źródłem męskiej twórczej inspiracji, piórem przelewanej na kartki papieru. O Lukrecji Borgii, nieślubnej córce kardynała Rodrigo Borgia (późniejszym papieżem Aleksandrem VI) i jego kochanki Vanozzy Cattanei, napisano wiele ksiąg. Ta niezwykła kobieta, słynnąca z urody i intelektu, przez wieki przyciągała uwagę historykow i pisarzy; na podstawie poltek i wręcz legend o jej życiu, napisano wiele zarówno utworów literackich, jak i oper - do najbardziej znanej opery należy  opera pt. Lucrezia Borgia Gaetano Donizettiego do libretta Felice Romaniego na podstawie sztuki Wiktora Hugo, po raz pierwszy wystawiona w 1833 roku w Mediolanie.

Plotki i kontrowersje dotyczące jej życia, skupiały się głównie na jej sferze erotycznej, czyniąc z tej kobiety trucicielkę i rozpustnicę (zastanawiające, czy Markiz de Sade pisząc "Juliettę" wzorował sie na osobie Lukrecji), żyjacą w kazirodczym związku z własnym ojcem oraz najstarszym bratem Cezarem, który miał być podobno ojcem jej pierwszego dziecka. Pomimo  złej sławy, kroczącej za nią przez wieki, doczekała sie również hymnów  pochwalnych na swoją cześć, w których sławiono ją jako prawdziwą kobietę renesansu, która jako księżna Ferrary ze swojego dworu uczyniła prawdziwy ośrodek kultury i sztuki.

Z współczesnych, pisarz Mario Puzo - autor kultowego "Ojca chrzestnego" - Lukrecję Borgię uczynił jedną z bohaterek swojej powieści pt. "Rodzina Borgiów", której centralną postacią jest ojciec Lukrecji - kardynał Rodrigo Borgia, człowiek opętany żądza bogactwa i władzy.

Lukrecja trzykrotnie wychodziła za mąż, miała piątkę dzieci; na skutek komplikacji podczas ostatniego porodu, zmarła w 10 dni po nim.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech