Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


25 VI 1903 urodził się George Orwell

25 VI 1903 urodził się George Orwell

Obecnie każdy bez trudu przytoczy wyrażenie „Wielki Brat patrzy”. Niektórzy znają ten zwrot z telewizyjnego reality-show. Inni, dla których świat nie sprowadza się tylko do płaskiego  ekranu telewizora, kojarzą go z samym źródłem tego pojęcia, czyli pamietają go z wielkiej  powieści Georga Orwella „Rok 1984”. Ta druga grupa z pewnością pamięta również inne znane zdanie z drugiej ważnej powieści angielskiego pisarza: „wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych". Chodzi oczywiście o powieść „Folwark zwierzęcy”. Wracając na chwilę do „Roku...”, zaraz po opublikowaniu tej ostatniej powieści Orwella (pisał ją przez ostatnie trzy lata swojego życia, dzieląc swój czas między łóżkiem szpitalnym – Orwell  chorował na gruźlicę – a maszyną do pisania), fala etnuzjazmu przeszła przez usta wielu krytyków. Przytoczmy kilka uwag o tej powieści, co pozwoli nam uchwycić w tych słowach aurę towarzyszącą tej ksiażce, a ta poprowadzi nas wprost do jej znaczenia:

„Na tym polega główna zasługa autora „Roku 1984”, że stworzył na kartach powieści taki wizerunek fikcyjnej rzeczywistości, który nie daje czytelnikowi szansy ucieczki, osacza go niemal tak samo,, jak przedstawiony świat bohatera powieści”.

„Powieść ta jest proroctwem albo jak stwierdził Orwell ostrzeżeniem przed przyszłością, tym bardziej przerażajacym, że opartym na fikcji, a tym bardziej nie dajacym się uzasadnić”.

A cóż moglibyśmy powiedzieć/napisać o cżłowieku naszacym nazwisko Georg Orwell? Zacznijmy przykładowo od odkrycia, że to nie jego prawdziwe nazwisko, pisarz urodził się bowiem jako Eric Blair. Wiódł życie włóczęgi: imał się różnych – często mało płatnych zajęć -  był pomywaczem, nauczycielem, zbieraczem chmielu, żebrakiem, milicjantem w Birmie, policjantem w Londynie, hodowcą drobiu i uprawiał warzywa. Oprócz tego współpracował z wieloma periodykami i czasopismami, pracował w BBC i był korespondentem wojennym we Francji, czego ślady utrwalił w ksiazce „Dzienniki wojenne”.

Pisarz zmarł w wieku czterdziestu siedmiu lat na gruźlicę.

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech