Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

14 VII 1918 urodził się Ingmar Bergman

14 VII 1918 urodził się Ingmar Bergman

Ingmar Bergman - absolwent Uniwesytetu w Sztokholmie, ukończone kierunki: literatura i historia sztuki. Światową sławę zyskał jako reżyser filmowy oraz autor niezwykłych scenariuszy, nie tylko do swoich filmów. Trzykrotny zdobywca Oskara (aby móc wymienić na palcach same nomincje do tej nagordy, potrzebnych byłoby kilka par rąk), w kategori „najlepszy film obcojęzyczny” - po raz pierwszy za obraz „Źródło” z 1959 roku. Zrealizował ponad 40 filmów. Uważany jest za największego artystę w historii kina, tuż obok Felliniego.

Zrealizował również blisko 140 przedstawień teatralnych; między innymi w 1980 roku, na deskach teatru w Monachium wystawił „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Gombrowicza (po raz kolejny utwór ten, Bergman pokazał na scenie teatru sztokholmskiego w 1995 roku). Wśród najgłośniejszych spektakli jakie reżyserował, znajdują się takie perły sztuki zachodniej jak: Wiliama Szekspira „Hamlet”, „Wieczór trzech króli”, „Król Lear”; Moliera „Szkoła żon”, czy w początkach swojej kariery „Kaligula” Alberta Camusa. Swój oryginalny styl reżyserski, poparty doskonale opanowanym warsztatem, doprowadził do perfekcji będąc dyrektorem teatru dramatycznego w Sztokholmie, kiedy to sprawiał, że każdy jego spektakl był wydarzeniem kulturalnym na skalę krajową.

Dodatkowo: napisał dwanaście scenariuszy, dziewiętnaście dramatów oraz dwie książki.

Kiedy w 50-lecie istnienia Festiwalu Filmowego w Cannes, poproszono wszystkich żyjących zdobywców Złotych Palm o wymienienie nazwiska osoby, którą można by uhonorować „Palmą palm” i dzięki temu, wybrać z grona wielkich największego żyjącego filmowca, wybór padł na Bergmana.

Kalendarium

9 VIII 1915 zmarł Jerzy Żuławski Znany jest jako autor „Trylogii księżycowej”, na którą składają się tomy „Na srebrnym globie”, „Zwycięzca”, „Stara ziemia”, i którą w porównaniach wniesiono kiedyś do wysokości dzieł Geo
więcej...

Polecane