Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

17 VII 1897 w Klondike rozpoczęła się ?gorączka złota

17 VII 1897 w Klondike rozpoczęła się ?gorączka złota

30 000 górników rozkopywało Góry Skaliste w poszukiwaniu złotego kruszcu, po tym, jak gruchnęła wieść o znalezieniu złotonośnych złóż nad rzeką Klondike.
Zdjęcia obrazujące marsz ludzi w stronę „rodzących złoto” przełęczy przypominają zdjęcia z masowych exodusów lub religijnych pielgrzymek, i to drugie porównanie nie jest na wyrost, bo pragnienie posiadania złota pali ludzi równie mocno, jak potrzeba religijnego uzasadnienia życia i tego, co poza nim.

Gorączka złota, która wybuchła w Klondike znalazła swoje odzwierciedlenie w twórczości Jacka Londona, czy Charliego Chaplina i nie można powiedzieć, by były to obrazy wesołe; szczęście, bowiem, jak w każdym przypadku, uśmiechało się nie do wszystkich, a w sercach tych, od których odwracało swe oblicze zamiast spodziewanego błogostanu rodziło udrękę i nierzadko zawiść.

London i Chaplin być może wiedzieli więcej niż rwąca ludzka rzeka wznosząca się na szczyty gór w poszukiwaniu złota, być może znane im były słowa Hezjoda z „Pracy i dni”, czy Owidiusza z „Metamorfoz” opisujące legendę o czterech wiekach ludzkości, z których pierwszy był właśnie złoty, a ostatni żelazny, ale to w tym ostatnim złoto zaczęło lśnić wyjątkowo niebezpiecznym blaskiem:

„Ostatni wiek żelazny, uciekły wstyd prawda uczciwość, na ich miejsce weszły zdrada,podstęp, oszustwo, przemoc i zbrodnicza rządza posiadania. Chytry człowiek ziemię pociął granicami, ziemię, co była dotąd wspólna wszystkim jak samo światło, słońce, jak powietrze…Zjawiło się na świecie okrutne żelazo i o k r u t n i e j s z e od żelaza – złoto”.
       
Gorączka złota jest, więc znaną chorobą ludzkości i trawiła ją na długo nim jedną z kart tej choroby zaczęto pisać w Klondike: Egipt, złotonośne Mykeny, król Salomon, Rzym, Medyceusze, Hiszpania po odkryciu złota Inków itd.

Ostatnie rozdziały tej „złotej historii” prezentują się wyjątkowo ponuro. Kilka lat temu gazety przyniosły wiadomość, że część złota zdeponowanego w bankach Szwajcarii pochodzi od ofiar hitlerowskich obozów. Bankierzy chóralnie zapewniali, że nie może być o tym mowy, ale zapewnienia i uspokajające komunikaty to przecież część bankierskiej profesji.
Tadeusz Różewicz poświęcił temu wiersz, wiersz nazywa się „recykling”, druga jego część  nosi tytuł „Złoto” i przeczytać możemy tam również i takie słowa;

„zaraz po wojnie
pojawili się u nas poszukiwacze złota
„uzbrojeni” w łopaty kilofy
miski sita
szukali złotych żył
złotego pisaku
złotych zębów
w złotodajnych Oświęcimiach
Majdankach Treblinkach
szukali w popiołach
we wnętrznościach naszej
wspólnej matki ziemi
szukali złota złota złota”

Kalendarium

23 VI 1940 urodził się Stuart Sutcliffe W opini publicznej, zespół The Beatles to zawsze "cudowna czwórka': Lennon, McCartney, Harrison oraz Star. Peta Besta, pierwszego perkusity nikt już nie pamieta. Inaczej rzecz się ma w odniesieniu do pierwszego basisty zespołu: Stua
więcej...

Polecane