Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

21 VII 2007 premiera książki: Harry Potter i Insygnia Śmierci

21 VII 2007 premiera książki: Harry Potter i Insygnia Śmierci

Dwa lata temu, 21 lipca w  kilka sekund po północy, kilka milionów fanów szturmem rzuciło się na  półki  w księgarniach, na których znalazł się długo oczekiwany, ostatni tom przygód o już nie takim młodym czarodzieju pt. „Harry Potter i insygnia śmierci”. Piszemy oczywiście o angielskiej premierze tej powieści - polscy czytelnicy musieli czekać ponad pół roku, aż nasz tłumacz Andrzej Polkowski (który niewątpliwie swą pracą przyczynił się do niebywałego sukcesu polskiego przekładu), upora się z przekładem, redaktorzy przejrzą go poprawiajac co nieco i drukarnie ostatecznie wydrukują ksiażkę. O to, czy warto było czekać, nikt nie pytał i nie pyta, gdyż z chwilą uchwycenia tej książki w dłonie czytelnicy tracili kontakt z rzeczywistością na kilka godzin, dni, a nawet tygodni. 

Pierwsza książka przygód o młodym czarodzieju, ukazała się drukiem w 1997 roku. Pisanie całego cyklu, który składa się z siedmiu tomów, zajęło J. K. Rowling 10 lat. Tyle czasu swojego życie oddali wierni czytelnicy tej opowieści, kilkakrotnie czytając przeczytane wczęśniej tomy, w oczekiwaniu na kolejny. Wielu czytelników, mających w momencie ukazania się pierwszego tomu tyle lat ile główny bohater, dorastało i dojrzewało razem z Harrym, który z pewnością pomógł im „swoją obecnością”, jak również wzbogadził ich życie.

Seria się zakończyła, a nam pozostało tylko czekać na nowe powieści, jakie wyjdą spod ręki Rowling, która zapowiedziała już kilka projektów i, mimo że to nie będzie Harry Potter, to jednak zawsze jest na co czekać i z pewnością każdy fan twórczości J. K. Rowling sięgnie po nową powieść sygnowaną jej nazwiskiem. A póki co, umilając sobie to oczekiwanie, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy raz jeszcze sięgnęli po książki o Harrym, które niezawodnie przeniosą nas z powrotem w świat magii.
Natomiast już teraz 24 lipca do polskich kin wejdzie kolejny film z serii przygód młodego czarodzieja, ekranizacja szóstego tomu pt.

Kalendarium

9 VIII 1942 zmarła Edyta Stein Rozum i wiara, filozofia i religia - o to dwa bieguny, od których, do których, i pomiędzy którymi, krążyło życie Edyty Stein. Przypatrzmy się momentowi, kiedy te dwa bieguny nierozerwalnie stały się trwałym elementem horyzontu jej życ
więcej...

Polecane