Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

10 VIII urodził się Jerzy Pilch

10 VIII urodził się Jerzy Pilch

„Niestety, uprawianie literatury to nie jest zajęcie ani stosowne, ani dyskretne, ani dżentelmeńskie. Uprawianie literatury to jest babranie się w rzeczywistości. A skoro ty się w niej babrzesz, to i ona będzie babrać się w tobie. Ona (rzeczywistość) będzie babrać się w tobie za życia i po śmerci cię wskrzesi i raz jeszcze pochowa po to, aby pobabarać się lepiej. Babrania nigdy dosyć. Babranie bowiem jest piękne jak literatura” - napisał albo powiedział, tak czy owak na pewno pomyślał Jerzy Pilch, myśląc o literaturze, czyli o tym czym się zamuje, bo zajmuje się pisaniem literatury.

I tak: zamiast pisać, że pan Pilch jest bodajże najbardziej znanym polskim współczesym pisarzem, zamiast pisać, że w 2001 roku otrzmał literacką nagrodę Nike za powieść „Pod mocnym aniołem ” (suma sumarum do tej prestiżowej nagordy nominowany był czterokrotnie), zamiast pisać, że (co wydaje się być w świetle powyższych słów dość oczywiste) powieści pana Pilcha przetłumaczone zostały (i dalej tłumaczone są) na wiele języków obcych (dla przykładu dwie zagraniczne wersje tytułu wspomnianej książki pana Pilcha: „Zum starken Engel” i „Kod Moćnog anĐela”), zamast pisać, że na podstawie jego książki „Spis cudzołożnic ” został nakręcony film pod tym samym tytułem, w którym w roli głównej wystąpił (jak również i wyreżyserował) Jerzy Stuhr, zamiast pisać że... może po prostu najlepiej będzie pokazać, jak pan Pilch babrze się w tej rzeczywistości cytując fragmenty z jego chyba (i nie jest to osamotniona opinia) najbardziej dojrzałej pod wzgledem pisarstwa – ups, babrania się - książki będącej zbiorkiem opowiadań „Moje pierwsze samobójstwo ”
 
„Jak przychodzi wielka miłość, to człowiekowi zawsze się zdaje, że pokochał najpiękniejsza kobietę świata. Ale jak człowiek faktycznie pokochał najpiękniejszą kobietę świata – może mieć kłopoty.
Jeśli nie była Najpiękniejszą Kobietą Świata w sensie ścisłym, to należała do pierwszej dziesiątki najpiękniejszch kobiet świata, a jak nie do dziesiątki, to do setki – szczegóły bez znaczenia; była olśniewająca w sensie planetarnym.
 Zobaczyłem ją i popełniłem błąd frajerski – zamiast poprzestać na podziwianiu – postanowiłem ją zdobyć”

„Piszę pierwszą w życiu scenę łóżkową i popełniam klasyczny błąd debiutanta – zamiast od razu przystąpić do rzeczy, zamiast od razu zacząć rozstępujące się niczym obłok ciało Najpiękniejszej Kobiety Świata opisywać – wchodzę w zawiłe wstępy i dygresje. Ale jak się miało w łóżku Najpiękniejszą Kobietę Świata, to człowiek się czuje tak wzmocniony intelektualnie, że zdaje mu się: ma prawo do formułowania tez fundamentalnych. Ma prawo do stawiania i do rozstrzygania kwestii kluczowych. Stawiam zatem (i zaraz rozstrzygnę) następujacą kwestię kluczową: Co mianowicie w seksie jest kwestią kluczową?”

Kalendarium

23 IX 63 r.p.n.e urodził się Oktawian August Droga Oktawiana do tytułu Augusta i pierwszego cesarza  Rzymu znaczona jest nazwiskami Cezara, Brutusa, Lepidusa i Marka Antoniusza; Cezar Oktawiana usynowił, Brutusa – zabójcę Cezara, Oktawian w Galii pobił, z Lepidusem i Markiem Antoni
więcej...

Polecane