Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

20 VIII 1890 urodził się Howard Phillips Lovecraft

20 VIII 1890 urodził się Howard Phillips Lovecraft

„Najstarszym i najsilniejszym uczuciem rodzaju ludzkiego jest strach, natomiast jego najstarszą i najsilniejszą odmianą - strach przed bezimiennym zagrożeniem” - jest to pierwsze zdanie eseju, będącego chyba – a raczej na pewno - najlepszą pracą teoretyczną poświęconą literaturze grozy,  znanej też jako opowieści niesamowite, które z racji tego, że swe źródło czerpią właśnie z owego najsilniejszego ludzkiego lęku – jak pisze chwilę dalej autor tego tekstu - „wypadają zdecydowanie autentycznie na tle innych gatunków literackich”. Autor spieszy od razu z wyjaśnieniem tego – dość oryginalnego, co trzeba przyznać – twierdzenia, i jak czytamy w kolejnym akapicie:

„Przeciw podobnemu rozumowaniu wytoczono wszelkie możliwe argumenty racjonalnego myślenia (...). Wbrew tego rodzaju tendencjom opowieści grozy przetrwały, rozwinęły się i osiągnęły godne uwagi apogeum perfekcji. Okrzepły na kanwie elementarnych i najgłębszych prawd, które – choć nie zawsze uniwersalne – skutecznie trafiają do umysłów o odpowiedniej wrażliwości”

Cytowane zdania pochodzą z tekstu zatytułowanego „Nadnaturalny horror w literaturze”, zaś autorem tej pracy jest nie kto inny, jak tylko – i tu bez cienia wątpliwości - największy z klasyków tejże literatury, czyli H. P. Lovecraft.

Howard Philips Lovecraft urodził się w jednym z najstarszych miast Stanów Zjednoczonych,  pełnym pamiątek amerykańskiej historii, Providence w Nowej Angli, w 1890 roku. W związku z tym, że poza dwoma latami swojego 46 - letniego życia, kiedy to mieszkał w Nowym Jorku, i kilkoma sporadycznymi podróżami, całe życie spędził w rodzinnym mieście, zwykł być nazywany „Samotnikiem z Providence” lub też „Cieniem Providence”, na co wpływ miał z pewnością również tryb życia pisarza: większość czasu spędzał on bowiem w domu, wychodząc tylko od czasu do czasu na nocne spacery. Znamienne jest też to, że na nagrobku pisarza, postawionym przez miłośników jego twórczości blisko czterdzieści lat po śmierci pisarza, widnieje napis: „Providence to ja”. 

Był dzieckiem nad wyraz wcześnie dojrzałym; czytał już w wieku czterech lat - początkowo były to bajki braci Grimm i powieści Julesa Verne'a, aby następnie rozkochać się na całe swoje dzieciństwo w „Baśni tysiąca i jednej nocy” oraz w mitologii greckiej -  mając pięć lat potrafił już pisać. Zamiłowanie do nauki, zwłaszcza astronomii, zaszczepił w młodym Howardzie jego dziadek. Sprawiło to, że pierwszym tekstem młodego Lovecrafta jaki ukazał się drukiem, był list o gwiazdach, napisany w 1906 roku dla miejscowej gazety. Największym odkryciem dzieciństwa Howarda, była twórczość Edgara Allana Poego, po którą sięgnął po raz pierwszy 1898 roku, i która stała się dla niego – jak sam to określił później – zgubą, bowiem od momentu pierwszych lektur Poego, nie umiał już spoglądać na świat bez dojmującej świadomości śmierci.

Trudno jest określić, kiedy powstały pierwsze teksty Lovecrafta pisane prozą. Wielu biografów pisarza uważa, że pierwsze opowiadania pisane w stylu gotyckich powieści grozy, powstały w roku 1897, lecz były to – jak określił je sam autor - dziecinne próby. Swoją nadnaturalną prozę zaczął pisać dopiero od roku 1917; prozę, która w swoim ostatecznym kształcie sprowadza się do pięćdziesięciu opowiadań, czterech powieści, kilku poematów prozą, ponad dwudziestu utworów napisanych na zlecenie lub wespół z innymi pisarzami, nielicznych wierszy oraz artykułów o szerokiej tematyce. To ta proza sprawiła, że Stephen King, pisarz, którego nazywa się mistrzem literatury grozy, powiedział:

„H. P. Lovecraft powinien zostać uznany za największego twórcę klasycznej opowieści grozy”.

Kalendarium

23 I 1950 zmarł George Orwell Obecnie każdy bez trudu przytoczy wyrażenie „Wielki Brat patrzy”. Niektórzy znają ten zwrot z telewizyjnego reality-show. Inni, dla których świat nie sprowadza się tylko do płaskiego  ekranu telewizora, kojarzą go z samym źr
więcej...

Polecane