Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

17 IX 1935 urodził się Ken Kesey

17 IX 1935 urodził się Ken Kesey

Za sprawą swojej debiutanckiej powieści „Lot nad kukułczym gniazdem”, która od dnia wydania trwale wpisała się w pejzaż literatury amerykańskiej, będąc dla kolejnych pokoleń pozycją kultową, Kesey jest jednym z najbardziej znanych pisarzy amerykańskich.

Znany jest również ze swoich licznych doświadczeń ze środkami psychodelicznymi, służącymi mu do penetrowania zarówno ograniczeń, jak i nowych możliwości ludzkiego umysłu, oraz w celach - nazwijmy je – terapeutycznych do wyzwalania się z ograniczeń mieszczańskiej moralności, w której był wychowany.

Jego twórczość pisarska stała się wręcz figurą tak zwanej kontrkultury, dającą inspirację do dnia dzisiejszego różnym ruchom alterglobalistycznym. Postrzegano go jako jednego z inicjatorów i przywódców „rewolucji psychodelicznej” oraz rewolucji seksualnej, a to ze względu na jego związki ze środowiskiem bitników w latach 50-tych oraz hipisów w latach 60-tych, o czym dość ironicznie sam się później wypowiadał:

„Byłem za młody aby zostać bitnikiem i za stary aby być hipisem”.

Mimo że to jego pierwsza powieść przyniosła mu sławę i uznanie - zarówno w oczach czytelników jak i krytyki (na jej podstawie powstał nagrodzony Oscarami film Milosa Formana z Jackem Nicholsonem w roli głównej), to jednak jego kolejna powieść wydana w 1964 roku „Czasami Wielka Chętka”, która mimo iż niezbyt dobrze przyjęta przez czytelników ze względu na znacznie większą objętość i brak rozgłosu, jakim cieszyło się jego poprzednie dzieło, uzyskała znacznie większą uwagę krytyki i została uznana największym dziełem Kesey'a, w którym nowatorski sposób prowadzenia narracji, szeroki wachlarz poruszanych problemów społecznych oraz oryginalne obserwacje psychologiczne, tworzą jedyną w swoim rodzaju strukturę, która potwierdza geniusz Kesey'a jako jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

„Odpowiedź nigdy nie jest odpowiedzią. To, co naprawdę interesujące, jest tajemnicą. Jeśli szukasz tajemnicy zamiast odpowiedzi, zawsze będziesz szukał. Nigdy tak naprawdę nie widziałem nikogo, kto znalazłby odpowiedź – myślą, że ją mają, tak więc przestają myśleć. Ale zadaniem jest szukać tajemnicy, ewokować tajemnicę, zasadzić ogród, w którym rosną dziwne rośliny, a tajemnice rozkwitają. Potrzeba tajemnicy jest znacznie większa niż potrzeba odpowiedzi.” Ken Kesey.

Kalendarium

22 II 1788 urodził się Artur Schopenhauer Swoją myśl filozoficzną stworzył w czasach panowania heglizmu. Kiedy jako wykładowca filozofii stawiał swoje pierwsze akademickie kroki, prawie wszyscy studenci garneli się na wykłady Hegla – raz Schopenhauer ustawił termin swojego wykładu...
więcej...

Polecane