Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


20 IX 1863 zmarł Jacob Grimm

20 IX 1863 zmarł Jacob Grimm

Kopciuszek, O dzielnym krawczyku, O wilku i siedmiu koźlątkach, Tomcio Paluszek, Śpiąca królewna, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i Królewna Śnieżka - bajki te obecnie znane są każdemu dziecku, powstały na ich podstawie filmy zarówno fabularne jak i rysunkowe, słowem stanowią one trwały element pejzażu jakim jest nasza kultura. Ich autorzy to Wilhelm Karl oraz jego młodszy brat Jacob Ludwig Karl, czyli sławni Bracia Grimm.

Gdyby bracia mieli na przykład pisać podanie o pracę, to ich życiorysy byłyby bardzo podobne: obaj studiowali prawo, pracowali w bibliotece królewskiej w Kassel, następnie jako profesorowie uniwersytetu w Getyndze, skąd zostali usunięci za protest przeciw zniesieniu liberalnej konstytucji. Tym niemniej, w szczegółach znacznie się różnili. Jacob Grimm jest twórcą germańskiego językoznawstwa porównawczego i autorem pierwszej nowoczesnej gramatyki języka niemieckiego,  Wilhelm natomiast - jako badacz starożytności - samodzielnie napisał wiele rozpraw ze starszej filologii niemieckiej. Ich wręcz epokowym dokonaniem była edycja słownika języka niemieckiego („Deutsches Wörterbuch”), którego pierwsze cztery tomy zdołali sami opracować.

Jednak to nie swoim pracom naukowym bracia zawdzieczają tą nieprzemijalną sławę. Przez potomnych zostali oni zapamiętani przede wszystkim jako zbieracze i wydawcy niemieckich baśni ludowych, które ukazały się po raz pierwszy w 1812 roku pod tytułem: „Kinder- und Hausmärchen” (bajki braci przetłumaczono na prawie wszytskie języki europejskie – i nie tylko; pierwsze wydanie polskie o tytule: „Baśnie dla dzieci i młodzieży”  ukazało się w 1895 roku).

Baśnie, których zbiór opracowali na podstawie wieloletnich analiz podań, mitów i opowieści ludowych bardzo szybko otrzymały przydomek klasyki. To właśnie w ich bajkach pojawiają się najbardziej charakterystyczne zwroty, bez których nie można wyobrazić sobie porządnie napisanej bajki i przy dźwięku których od ponad stu lat zasypiają dzieci na całym świecie, te wyrażenia to: "dawno, dawno temu", "za górami, za lasami" czy na zakończenie "żyli długo i szczęśliwie".

 
* zdjęcie przedstawia podwójny portret Wilhelma (po lewej) i Jakuba Grimmów autorstwa Elisabeth Marii Anny Jerichau-Baumann, 1855

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech