Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

12 X 1891 urodziła się Edyta Stein

12 X 1891 urodziła się Edyta Stein

Rozum i wiara, filozofia i religia - są to dwa bieguny, od których, do których, i pomiędzy którymi krążyło, życie Edyty Stein.

Lat okresu pierwszej wojny światowej, przyżywała Edyta Stein w cieniu pełnego rozkwitu swoich sukcesów naukowych. Zdała państwowy egzamin z propedeutyki filozofii, historii i germanistyki, prace doktorską pt. „O zagadnieniu wczucia” napisała i obroniła pod bacznym okiem sławnego już wtedy Edmunda Husserla, twórcy fenomenologii. Na uniwesrsytecie fryburskim jako jego asystentka, z powodzeniem publikuje prace filozoficzne i stara się o habilitacje. Jest to też również  okres w którym cąłe życie Edyty Stein ulega duchowemu przewartościowaniu, przez jedno wydarzenie, ale wydarzenie o sile przełomowej, wydarzenie jej życia. W listopadzie 1917 roku na froncie we Flandrii ginie ukochany wręcz przyjaciel i profesor Edyty Adolf Reinach. Ta śmierć plus   ciagłe wiadomości o śmierci innych kolegów, sprawiają że Stein zapisuje na papierze dramatyczne pytanie do samej siebie „Jak to właściwie jest, że sama jeszcze żyję?”. Jej stabilny świat wartości, zaczyna cię chwiać i rozpadać, az ostatecznie wszytko co ceniła i kochała rozsypało się. Mężczyzna korego darzyła głębokim uczuciem Hans Biberstein, poślubia jej siostrę Ernę, Husserl, którego tak ceniła i z współpracy z którym tak bardzo się cieszyła, nie poparł jej starań o habilitację. Trwając w głebokim bólu w jednym z listów pisze:

„Owo uczucie absolutnej bezsilności jest czymś, z czym zbyt trudno mi się pogodzić. (...) Ale widocznie trzeba sobie bardzo dobitnie uświadomić swoją bezsilność, zeby zostać uleczoną z naiwnej, bezgranicznej ufności w swoje „chcieć” i „móc”, jakie żywiłam przedtem.”

Za tym słowami kryje się już świat wiary religijnej. Przypominając, Edyta pochodziła z rodziny żydowskiej, sama w wieku 14 lat nazwała się ateistką. 1 stycznia 1922 roku, przyjeła chrzest w kościele katolickim. 13 pa?dziernika 1933 pożegnała siez rodziną i nastepnego dnia wstąpiła do  zakonu karmelitek w Kolonii, przyjmując imię Teresa Benedykta od Krzyża. Łącząc filozofię z mistycyzmem, stworzyła myśl, którą zaczęto okreslać mianem „filozofii światła”. W takich dziełach jak „Twierdza duchowa” opisywała człowieka jako w swej istocie byt skończony stajacego w obliczu  nieskończoności jaką jest Bóg.

Zginęła w komorze gazowej obozu w Auschwitz. Blisko 50 lat po swojej śmierci została beatyfikowana, kanonizowana a następnie została ogłoszona patronką Europy.

Polecane