Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

14 X 1906 urodziła się Hannah Arendt

14 X 1906 urodziła się Hannah Arendt

W notkach biograficznych, zwykle umieszczonych na tylnej okładce książki, zwykle mówi się o niej jako jednej z najważniejszych intelektualistek XX wieku. W tym stwierdzeniu, noszącym już pewne ślady zwykłego komunału i to tylko dlatego, że widnieje ono w każdej notce poświęconej tej pisarce (w tej też), z pewnością nie ma zbyt wiele banalnej treści, a nawet wręcz przeciwnie; swoją postawą, swoimi pismami, Hannah Arendt jak najbardziej zasłużyła na ten pseudo – truizm. Jej twórczość wywarła szczególny wpływ na filozofię, politykę oraz refleksję etyczną jako wiążącą (w sensie łączącą i tworzącą zobowiązanie) obie te dziedziny ludzkiej działalności intelektualnej i zdecydowanie praktycznej. Poprzez wnikliwe analizy społeczno – politycznych sił określających obraz współczesnego świata, stojąc z pozycji antytotalitarnej, pozycji osoby zaangażowanej w obronę praw człowieka, celnie wskazywała wszelkie zagrożenia dla wolności ludzkiej.

Dzieciństwo spędziła w Królewcu, w zamożnej rodzinie pruskich Żydów; w latach 1924-1929 studiowała filozofię w Marburgu, Freiburgu i Heidelburgu, pod kierunkiem Heideggera, Husserla i Jaspersa. Przez pewien okres, jako studentka była kochanką Heideggera, a do końca życia, z przerwą spowodowaną wstąpieniem przez filozofa do NSDAP, utrzymywała z nim bliskie kontakty. W 1933 roku wyemigrowała do Paryża, gdzie, jako Żydówka, została internowana w 1940 roku przez władze francuskie; uciekła z obozu i przez Hiszpanię dostała się do Stanów Zjednoczonych. W czasie wojny publikowała w czasopiśmie "Aufbau", a w latach 1945-1949 powstało jej trzytomowe dzieło Korzenie totalitaryzmu. W ciągu kilkunastu miesięcy przyniosło jej światowy rozgłos. Arendt stała się jednym z najgłośniejszych myślicieli politycznych swojego czasu. W 1963 roku, będąc obserwatorem procesu zbrodniarza Adolfa Eichmanna, napisała głośną książkę Eichamnn w Jerozolimie , która odbiła się głośnym echem wywołując szeroką falę krytyki. Myśl filozofki zawsze łączyła się z ludzkim istnieniem, co zbliżało ją do panującego na intelektualnych salonach egzystencjalizmu w latach zaraz po drugiej wojnie światowej, a czego ślady widac w niedawno wydanym zbiroku esejów Hannah Arendt Salon berliński i inne eseje .  Arendt należała do tych nielicznych filozofów, którzy z niewysłowioną pasją w swojej refleksji podejmujących kwestie polityczne i etyczne, lokowali się poza dominującymi sporami teoretycznymi i podziałami ideologicznymi.

Kalendarium

24 I 1958 urodziła się Barbara Kosmowska Polonistka, która nim zaczęła pisać przeżyła swoją  przygodę ze szkołą. Doświadczenia te wykorzystała z powodzeniem w pracy literackiej, bo przecież wiele z tego, co młodzi  czytelnicy znajdą w powieści „Buba”, ma swoje korzen
więcej...

Polecane