Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

16 X 1927 urodził się Günter Grass

16 X 1927 urodził się Günter Grass

Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich, w 1999 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

Urodził się w Wolnym Mieście Gdańsku, które było wiele razy bohaterem jego powieści. Po drugiej wojnie światowej Grass zamieszkał w Berlinie Zachodnim. Z wykształcenia rzeźbiarz, ukończył studia plastyczne w Duesseldorfie i Berlinie. Oprócz pisarstwa tworzy grafiki, projektuje okładki do własnych książek.

Günter Grass zdobył rozgłos w 1959-tym roku powieścią "Blaszany bębenek", która, ocenzurowana, ukazała się w Polsce dopiero w 1984-tym, wchodząc w skład tak zwanej "gdańskiej trylogii", do której należą, obok powyższej dwie inne jego słynne powieści: "Kot i mysz" oraz "Psie lata". Inne najbardziej znane utwory Grassa to: "Z dziennika ślimaka", "Szczurzyca" oraz "Wróżby kumaka", sarkastyczna opowieść o polsko-niemieckim pojednaniu. w 1995-tym roku opublikował powieść "Rozległe pole". Najnowszą książka pisarza jest wydana w zeszłym roku „Przy obieraniu cebuli ”.

Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał mu doktorat honoris causa za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie.

Kalendarium

15 VII 1904 zmarł Antoni Czechow „Zdumiewaliśmy się, i w dalszym ciągu się zdumiewamy – pisze Nicola Chiaromonte o Antonim Czechowie – odkrywając, że w jego tak wielkiej prostocie, w ściszonych tonach i w muzycznej lekkości jest tyle skomplikowania, bogactwa i...
więcej...

Polecane