Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

18 X 2003 zmarł Manuel Vázquez Montalbán

18 X 2003 zmarł Manuel Vázquez Montalbán

Manuel Vázquez Montalbán - hiszpański pisarz, o poglądach lewicowych; dodatkowo poeta, eseista i publicysta, autor ponad 20 kryminałów o ekscentrycznym prywatnym detektywie z Barcelony Pepe Carvalho – ironiście, smakoszu i znawcy sztuki kucharskiej. Zmarł na zawał serca na lotnisku w Bangkoku. Miał 64 lata.

Za działalność w kołach katalońskiej lewicy w 1962 r. trafił na trzy lata do więzienia. Był poetą i zgryźliwym felietonistą w hiszpańskim "El Pais" i włoskiej "La Repubblica".

Z równą łatwością pisał wysublimowany esej na temat filmów Bertranda Taverniera, co książkę o Barcelonie, czy biografię generała Franco, La Passionarii, albo Cezara Borgii. Wydał ponad 50 książek, tłumaczonych na 24 języki. Zdobył wiele nagród, w tym Premio Planeta (1979) i Premio Europeo (1992) za książkę Galindez, o ofierze reżymu Trujillo z Dominikany. W książce Ptaki Bangkoku jedna z postaci mówi do Carvalho: "Życie jest dochodzeniem do celu, a śmierć powrotem". Manuel Vazquez Montalban.

Wybrana bibliografia:
Morderstwo w Komitecie Centralnym
Zabiłem Kennedyego
Nagroda
Ptaki Bangkoku
Morza południowe
środkowy napastnik zginie o zmierzchu
Kwintet z zbuenos Aires

Kalendarium

22 X 1995 zmarł Kingsley Amis Kingsley Amis - angielski prozaik, poeta oraz krytyk literacki.  Przerwane przez wojnę studia ukończył w Oksfordzie w 1949 i objął stanowisko wykładowcy literatury angielskiej, rozwijając równolegle ożywioną działalność literacką, uprawiając p
więcej...

Polecane