Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

22 X 1964 Jean Paul Sartre otrzymał Nobla

22 X 1964 Jean Paul Sartre otrzymał Nobla

W poniedziałek rano, 22 października 1964 roku, do wszystkich francuskich agencji prasowych doszła wiadomość ze Szwecji: Jean Paul Sartre autor takiej powieści jak "Mdłości" czy filozoficznej biblii egzystencjalizmu "Byt i nicość " został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Paryscy dziennikarze wyruszyli w miasto na poszukiwanie nagrodzonego. Sartre jadł właśnie obiad w towarzystwie Simone de Beauvoir (swojej życiowej towarzyszki, których niezwykły "związek" opisała Hazel Rowley w książce "Tete a tete ") w hotelu "Oriental" przy ulicy Denfert-Rochereau, kiedy do pomieszczenia wpadł młody dziennikarz i krzyknął do niego: "Dostał pan Nobla". Sartre spokojnie odłożył nóż i widelec i oznajmił, że jeśli wiadomość zostanie potwierdzona i faktycznie szwedzka Akademia będzie chciała wręczyć mu nagrodę, to on odmówi, po czym wrócił do soczewicy i jagnięciny.

Jeszcze tego samego wieczoru, gazety donosiły: "Sartre odmawia". Na wiele dni w świecie literackim zawrzało jak w czajniku. Snuto najrozmaitsze przypuszczenia; czy Akademia podtrzyma swoją decyzję? Dlaczego Sartre odmawia; czy przez zazdrość z powodu Camusa, który Nobla dostał pięć lat wcześniej? Prawda zdawała się tkwić w osobie samego pisarza - bardziej wnikliwi komentatorzy zwracali uwagę na fakt, że w swojej autobiograficznej książce "Słowa" (za którą dostał Nobla) jasno przedstawiał się jako osobę nie znoszącą elitaryzmu. Sam pisarz na łamach "Le Monde" tak tłumaczył swoja decyzję: "Pisarz nie może dopuścić do tego, by przemienił się w instytucję".

Kalendarium

29 XI 1923 urodził się Krzysztof Boruń „Był pisarzem science-fiction. Był dziennikarzem, autorem wielu esejów, felietonów, artykułów i książek, aktywnym popularyzatorem astronomii i członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego i Polskiego Towarzystwa
więcej...

Polecane