Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

25 X 1976 zmarł Raymond Queneau

25 X 1976 zmarł Raymond Queneau Raymond Queneau - powieściopisarz, poeta i eseista francuski, a zarazem jedna z bardziej wpływowych postaci francuskiej sceny literackiej - był członkiem Akademii Goncourtów oraz lektorem Wydawnictwa Gallimard jak również inicjatorem serii Encyclopedie de la Pleiade, wzorcowej edycji klasyków literatury francuskiej, którą kierował przez trzydzieści lat.

Był także współzałożycielem grupy literackiej OuLiPo (Pracownia Literatury Potencjalnej). Niemal wszystkie jego utwory są wyrazem pasji do eksperymentowania. światowy sukces zawdzięcza przede wszystkim takim dziełom jak: Zazi w metrze wydanej w 1959, sfilmowanej rok później) czy wcześniejszym, pisanym w czasie wojny Ćwiczeniom stylistycznym , jak również w dniu ukazania się drukiem uznanej za kontrowersyjną Dzieła zebrane Sally Mary .
 
Już niedługo do księgarń trafi, po raz pierwszy tłumaczona na polski (a tłumaczenie książek Queneaua to nie lada wyczyn) książka, będąca nie jedną książką a możliwością nieskończonej ilości książek „Sto tysięcy miliardów wierszy”.

Kalendarium

29 XI 1923 urodził się Krzysztof Boruń „Był pisarzem science-fiction. Był dziennikarzem, autorem wielu esejów, felietonów, artykułów i książek, aktywnym popularyzatorem astronomii i członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego i Polskiego Towarzystwa
więcej...

Polecane