Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

29 XI 1898 urodził się Clive Staples Lewis

29 XI 1898 urodził się Clive Staples Lewis Był znawcą sztuki średniowiecznej, literaturoznawcą, poetą, nauczycielem akademickim, przyjacielem Tolkiena, świetnym mówca potrafiącym prowadzić ze swadą kilkugodzinny wykład i kilkunastominutową pogadankę, był autorem filozoficznych esejów o miłości, współczuciu, wierze i odpowiedzialności. Jest nade wszystko autorem, sfilmowanych już w części, „Opowieści z Narnii”, gdzie pierwszym ogniwem cyklu - „Lwem, czarownicą i starą szafą„ otwiera wspaniałą epicką sagę, w której jest miejsce na baśń, na mądrość, na ideał, na przygodę.
Jego przyjaźń Z Tolkienem nie wyglądała chyba tak różowo, jak to starają się przedstawić biografowie, choć to, co mogło komplikować ich wzajemną znajomość należy chyba umieszczać po stronie autora „Władcy pierścieni”. Lewis przedstawiany jest raczej jako człowiek wyjątkowo łagodny i spolegliwy, stary i mądry, i z wyjątkowym – indywidualnym poczuciem humoru.
Pewnej wiedzy o światopoglądowej i uczuciowej ewolucji autora „Listów starego diabła do młodego” dostarczyć może także film „Cienista dolina”, historia o tym, jak zaprzysięgły stary kawaler zostaje zaskoczony przez miłość i miłość tę przyjmuje. Ciekawostką może być fakt, że nim w życiu Lewisa pojawiła się kobieta, (Joy), której poświęcił, dosłownie swój czas, swój dom, pisarz napisał książkę pt. „Zaskoczony przez radość”. Angielskim słowem określającym radość jest właśnie „Lewisjoy”.

Kalendarium

27 stycznia 1832 urodził się Lewis Carroll Jest 4 lipca 1862 roku. Dzień jest ciepły i wyrazisty w promieniach słońca. Niejaki Charles Lutwidge Dodgson, wykładowca matematyki i logiki w Oxfordzie, wyrusza na przejażdżkę łódką po Tamizie. Na pokładzie towarzyszy mu jego przyjaciel Robinson D
więcej...

Polecane