Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

1 XII 1415 urodził się Jan Długosz

1 XII 1415 urodził się Jan Długosz

Wychowywał synów Jana Kazimierza – to już jest powód do miejsca w historycznej pamięci, ale Jan Długosz miejsce to zapewnił sobie w inny sposób - piórem.
Był historykiem i napisał dzieło, które jest jednym z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej; Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego. Roczniki to dwanaście ksiąg opisujących dzieje Polski od czasów legendarnych do roku 1480. Pełne wydanie ukazało się w latach 1701–1703. Wydanie w przekładzie na język polski, bo księgi napisano przecież po łacinie, rozpoczęto w 1961 i zakończono w 2006 r.
Z „Roczników” korzystał obficie Henryk Sinkiewicz – pomogły mu napisać „Krzyżaków”. Praca Długosza jest wielce wiarygodną kroniką historyczną, jej autor bowiem, miał dostęp do źródeł, o których wielu kronikarzy mogło jedynie marzyć; jako wychowawca królewskich synów mógł korzystać z dokumentów przechowywanych w kancelarii królewskiej.
W galerii dzieł polskich kronikarzy; Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Janko z Czarnkowa, Marcin Kromer, dzieło Długosza jest wielkością niepodważalną.

 

Nota opracowana na podstawie Wikipedii

Kalendarium

20 I 1900 zmarł John Ruskin Zwykło się mówić, że  krytyk literacki to ktoś, kto z powodu braku talentu aby być  prawdziwym pisarzem, w desperackim akcie zemsty zostaje krytykiem. Zapomina się przy tym, że wielu wybitnych pisarzy jednocześnie brudzi sobie ręce i pi&o
więcej...

Polecane