Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

2 XII 1944 zmarł Filippo Tommaso Marinetti

2 XII 1944 zmarł Filippo Tommaso Marinetti

Był poetą, wydawcą i jednym z twórców i głównych teoretyków futuryzmu na początku XX wieku. To spod jego pióra wychodziły pochwały nowoczesności, peany na cześć „miasta, masy i maszyny",  uniesienia nad szybkością zmian.

Napisał i opublikował słynny „Manifest futurystyczny" w którym oświadczał, że: „wspaniałość świata wzbogaciło nowe piękno: piękno szybkości. Chcemy opiewać wojnę – jedyną higienę świata – militaryzm, patriotyzm, niszczycielski gest anarchistów, piękne idee, dla których się umiera, i pogardę dla kobiety. Chcemy zniszczyć muzea, biblioteki, zwalczać moralność, feminizm i wszystkie oportunistyczne i utylitarne nikczemności. Gdyż sztuka nie może być niczym innym jak gwałtem, okrucieństwem i niesprawiedliwością".

Pisał to w 1909 roku. 5 lat później wojna i niszczenie bibliotek, i gwałt, i okrucieństwo  stały się faktem. Mało kto miał ochotę fakt ten  radośnie opiewać – futuryści również.
 

Nota opracowana na podstawie Wikipedii

Kalendarium

20 I 1900 zmarł John Ruskin Zwykło się mówić, że  krytyk literacki to ktoś, kto z powodu braku talentu aby być  prawdziwym pisarzem, w desperackim akcie zemsty zostaje krytykiem. Zapomina się przy tym, że wielu wybitnych pisarzy jednocześnie brudzi sobie ręce i pi&o
więcej...

Polecane