Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

5 XII 1925 zmarł Władysław Stanisław Reymont

5 XII 1925 zmarł Władysław Stanisław Reymont W uzasadnieniu Nagrody Nobla przyznanej Reymontowi napisano, że otrzymuje ją za „wybitny epos narodowy, powieść "Chłopi". Powieść przynosi obraz prawdziwego życia wiejskiego, wpisanego w cykliczność pór roku i porządek ludowych świąt oraz obrzędów. Dzieło nie wymagało od pisarza specjalistycznych studiów, sam bowiem znał doskonale życie wsi i chłopów, a za pierwowzór do powieści posłużyły mu Lipce w Łowickiem, niedaleko których pracował jako dróżnik
Inną, wybitną i najczęściej tłumaczoną jego powieścią jest „Ziemia obiecana”; znakomicie ją sfilmował, w 1974 r., Andrzej Wajda. Bohaterem zbiorowym tej powieści-reportażu jest  Łódź – „drapieżne miasto kapitalistyczne”.
Kolejne powieści Reymonta nie dorównały już tym dwu wielkim dziełom. Pisarz zmarł w rok po przyznaniu mu Nagrody Nobla. Miał 58 lat i, jak można przeczytać, do jego choroby i śmierci w znacznym stopniu przyczynił się alkoholizm.

Kalendarium

20 I 1900 zmarł John Ruskin Zwykło się mówić, że  krytyk literacki to ktoś, kto z powodu braku talentu aby być  prawdziwym pisarzem, w desperackim akcie zemsty zostaje krytykiem. Zapomina się przy tym, że wielu wybitnych pisarzy jednocześnie brudzi sobie ręce i pi&o
więcej...

Polecane