Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Kontakt

6 XII 1953 zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński

6 XII 1953 zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński

„Wciąż uciekamy. Z miasta do miasta.
Inteligenci.
Tęskniąca nacja. Ginąca klasa.
Mali, zmarznięci.

Milionem rodzin. Z gramofonami.
Z kraju do kraju.
- Powiedzcie, gdzie jest wasza ojczyzna?
Wciąż nas pytają.

A my nie wiemy; a my płaczemy,
jak woda morska.
Pod sztuczną palmą listy piszemy
na brudnych dworcach”,

pisał autor „Zaczarowanej dorożki", (poczytać można w tomach Zaczarowana dorożka czyli liryki najpiękniejsze, Wiersze), którego twórczość, współcześnie, obficie wykorzystywała w swoich produkcjach Olga Lipińska („Kabaret Olgi Lipińskiej ”). 
Gałczyński inspirował i inspiruje nadal wielu twórców muzyki popularnej; jego wiersze śpiewają; Kazik Staszewski, Magda Umer, Katarzyna Groniec, Grzegorz Turnau, Michał bajor, Piotr Fronczewski, Jacek Wójcicki.
Ale nade wszystko cieszył i cieszy nadal licznych czytelników, którzy w jego liryce szukają i radości, i pocieszenia, i zamyślenia, i muzyki, i liryki, i uśmiechu, i tego „czegoś”, co tylko u niego znaleźć można; nawet jeśli pisze;

„Wszystko się chwieje, proszę pań,
i myśl to niebezbożna,
że świat ten to jest stary drań,
któremu ufać nie można.”

Kalendarium

26 I 1949 urodził się Jonathan Carroll Jonathan Carroll, jego ojciec – scenarzysta, matka - poetka i aktorka; takie korzenie skazywały go na artystyczną karierę. Wybrał spokojniejszy fach – pisanie. Pisanie w spokojnych miejscach; Kalifornii i Wiedniu.  Zanim jednak...
więcej...

Polecane