Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

6 XII 1971 zmarł Rafał Wojaczek

6 XII 1971 zmarł Rafał Wojaczek

„Koniec poezji winien być w ciemnej sieni czynszowej
Kamienicy kapustą woniejącą wychodkiem
Winien niespodziewanym błogosławieństwem być noża
Pod łopatkę lub łomu w skroń zwięzłym jak amen
Bowiem winien być czołgiem rozpędzonego nieba
Koniec poezji winien być szybszy nawet od myśli
By krzyknąć co mogłoby oznaczać bunt czy żal
Koniec poezji winien być niegramatyczny”

pisał poeta, pijak, awanturnik, zafascynowany kobiecością i cielesnością debiutujący w 1956 roku Rafał Wojaczek. Porównywano go nawet z Rimbaud. Jakie „malowane kłamstwa „ pękły  w nim , że w buncie podszedł aż pod granice samobójczej śmierci.
Debiutującym poetom chciałoby się powiedzieć; czytajcie uważnie Wojaczka; poezja,może i kończy się, i jej koniec może być  „niegramatyczny", ale życie  –  ono trzyma się dobrze …   i ciągle warto brać na nie kurs.

Film o Rafale Wojaczku, z udziałem w roli głównej poety Krzysztofa Siwczyka, zrealizował Lech Majewski (w 1999 r.).

Kalendarium

21 V 1471 urodził się Albrecht Durer Był malarzem i grafikiem, ale największe zasługi przypisuje się mu w rozwoju drzeworytnictwa i miedziorytu. Jego charakterystyczne grafiki znane są każdemu czytelnikowi, często stanowią oprawę ilustracyjną książek. I dla jednego ze znanych...
więcej...

Polecane