Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

10 XII 1980 Miłosz odbiera Nagrodę Nobla

10 XII 1980 Miłosz odbiera Nagrodę Nobla

Nie będzie cienia przesady w stwierdzeniu że tego autora „Zniewolonego umysłu” przedstawiać nie ma najmniejszej potrzeby. Czesław Miłosz, rocznik 1911, tylko tak z przyzwyczajenia wymieńmy: poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz i jeszcze prawnik i dyplomata.  

W 1980 roku, za całokształt twórczości otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Przypomnijmy zatem słowa jakie w Wykładzie Noblowskim wygłoszonym w Akademii Szwedzkiej powiedział poeta (z całego wykładu przytoczy tylko - lub aż - fragment):

"Nasze stulecie dobiega końca i głównie dzięki takim wpływom [Simone Weil i Oskar Miłosz] nie odważyłbym się mu złorzeczyć, bo było to także stulecie wiary i nadziei. Odbywa się głęboka przemiana, której nie jesteśmy prawie świadomi, bo sami jesteśmy jej częścią i od czasu do czasu daje znać o sobie w zjawiskach, które budzą powszechne zdumienie. Przemiana ta ma związek z tym co, że użyję słów Oskara Miłosza, stanowi >najgłębszy sekret mas pracujących, bardziej niż kiedykolwiek żywych, chłonnych i pełnych udręki<. Ich sekret, nie wyznana potrzeba prawdziwych wartości, nie znajduje języka w jakim mogłaby się wyrazić i tutaj nie tylko środki masowego przekazu, także intelektualiści ponoszą ciężką odpowiedzialność. A jednak przemiana dalej się odbywa, wbrew przewidywaniom na krótką metę i jest prawdopodobne, że mimo horrorów i niebezpieczeństw, nasz czas będzie oceniony jako nieunikniona faza porodowa bólów, zanim ludzkość nie wstąpi na nowy próg świadomości".

Kalendarium

15 VIII 1464 zmarł Pius II papież W katedrze sieneńskiej ściany biblioteki Piccolominich wyłożone są barwnymi freskami obrazującymi pontyfikat papieża Piusa II. Freski namalowano po śmierci papieża, ale dziś wyglądają tak jakby malarz dopiero co zszedł z drabiny i odłożył pędzel -...
więcej...

Polecane