Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

10 XII 1891 urodziła się Nelly Sachs

10 XII 1891 urodziła się Nelly Sachs

Ci, którym dane jest znać jej poezje w oryginale, twierdzą, że to „wielka i tajemnicza poezja”.  Wielkość ta musiała przekonywać skoro komisja noblowska podjęła decyzje o przyznaniu poetce literackiej Nagrody Nobla (1966).
Nie chcielibyśmy wielkości tej poezji naruszyć i jej tajemniczości zburzyć nieprzemyślanymi sądami, więc w naszym wspomnieniu o poetce posłużymy się słowami znawcy i tłumacza tej poezji, polskiego jej wydawcy, pana Ryszarda Krynickiego.
W posłowiu do obszernego wyboru wierszy Nelly Sachs „Rozżarzone zagadki" przeczytać możemy:

„Mieszkanie (w Sztokholmie, dokąd udało jej się uciec z matką z hitlerowskich Niemiec, gdzie groziła jej śmierć – dop. WN)  składa się zaledwie z jednego pokoju i kuchni.  Nelly Sachs pisze przeważnie nocą, żeby ni przeszkadzać matce robi to w kuchni, nie zapalając światła (piękny wiersz o tym napisał Adam Zagajewski), swoje rękopisy przechowuje w szafkach kuchennych.
Wszyscy jej krewni, pozostali w Niemczech, zginęli w obozach koncentracyjnych„ .(…)

"napisał Hans Magnus Enzensberger w swoim posłowiu do Wierszy wybranych (1963). A w innym miejscu:
Nelly Sachs unikała publicznego wygłaszania sądów ogólnych na temat poezji (…) Nawet przy okazji odbierania nagród literackich zamiast wygłaszania mów, wolała czytać swoje wiersze. Niemniej w jej listach prywatnych znale?ć można niekiedy próby samookreślenia, które bliżej pozwalają zrozumieć jej wielką i tajemniczą poezję.”

Kalendarium

10 VIII urodził się Jerzy Pilch „Niestety, uprawianie literatury to nie jest zajęcie ani stosowne, ani dyskretne, ani dżentelmeńskie. Uprawianie literatury to jest babranie się w rzeczywistości. A skoro ty się w niej babrzesz, to i ona będzie babrać się w tobie. Ona...
więcej...

Polecane