Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

15 XII 1921 urodził się Tymoteusz Karpowicz

15 XII 1921 urodził się Tymoteusz Karpowicz

„Jeżeli poezja jest środkiem do wywoływania ładnych wzruszeń i budzenia dobrych myśli czytelnika, to mój utwór powinien wytrącić czytelnika z dotychczasowych przyzwyczajeń i wywołać uczuciowy szok. Jeżeli narzędziem poetyckiego wyrazu są łatwo wpadające w ucho, melodyjne strofy, budzące zawsze znany nam podniosły nastrój, to mój utwór powinien tę regułę złamać, podnieść wymagania stawiane wrażliwości odbiorcy i wprowadzić go w sytuację niewygodną, co najmniej kłopotliwą” – mówił ten zapomniany, mieszkający wiele lat w Stanach poeta, którego twórczość nie tyle się dziś przypomina, co zwraca się uwagę na jej niezwykłość i ważność.

Jego ostatni tom wierszy, wydane w 1999 r. „Słoje zadrzewne” nominowano do literackiej Nagrody Nike. Trudna i wymagająca poezja, ale w przytoczonych wyżej słowach znaleźć można uzasadnienie tej świadomej twórczej postawy.
Poezja, która ma trzech mistrzów, trzech wielkich patronów; Norwida, Przybosia, Leśmiana. Twórczość Leśmiana zresztą Karpowicz znał jak mało kto – zajmował się nim naukowo – również pracując poza granicami Polski na University of Illinois w Chicago. Karpowicz Leśmiana kochał. Znał go na wylot. Napisał o nim doktorat. Zorganizował konferencję naukową jemu poświęconą w Chicago w 1987 r.

Mówił:
"Gdybym miał malować słowami - zdecydowałbym się na ciszę"

Dziś pisze się o nim; „należy bez wątpienia do najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, ostatni wielki modernista, mistrz polskiej poezji”.

Kalendarium

15 VIII 1898 urodził się Jan Brzechwa Kto czasami, spędzając kolejne słoneczne popołudnie - zamknięty przed ciepłymi promieniami  słońca połyskującymi na błękitnym niebie - w pracy, z pewną tęsknotą,  nie pomruczy pod nosem: „Na tapczanie siedzi leń, nic nie robi cały...
więcej...

Polecane