Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


18 IV 1918 urodził się Gabriel Axel

Nie jest pisarzem, jest reżyserem, ale jedno z literackich arcydzieł przeniósł na ekran w taki sposób, że film w niczym nie ustępuje literackiemu pierwowzorowi  i sam jest arcydziełem kina. Gabriel Axel sfilmował „Ucztę Babette&rd...

czytaj więcej
2015-04-25

Bohater polskiej demokracji. Władysław Bartoszewski

 

Władysław Bartoszewski nie żyje. Jego biografią można by obdzielić kilka osób. Szeroka działalność konspiracyjna podczas II wojny światowej, pomoc Żydom w "Żegocie", pobyt w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, udział w Powstaniu Warszawskim, wieloletnia działalność opozycyjna w czasach PRL. Przepłacił to więzieniem za stalinizmu i internowaniem w stanie wojennym. W wolnej Polsce dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych, senatorem. Odznaczony Orderem Orła Białego, Honorowy Obywatel Izraela. Zmarł dziś w Warszawie. Miał 93 lata.


Władysław Bartoszewski: twarz Pokolenia Kolumbów

 

Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku w Warszawie, należał do tzw. Pokolenia Kolumbów. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zdał maturę. Z politycznych względów nie było mu jednak nigdy dane formalnie skończyć studiów. Najpierw, podczas okupacji, uczęszczał na tajne zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Piękną kartę patriotyczną Bartoszewski zaczął zapisywać w 1939 roku, gdy uczestniczył w obronie Warszawy. Kiedy zaczęła się hitlerowska okupacja, zaangażował się w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. Zatrzymany we wrześniu 1940 roku w masowej obławie, trafił w jednym z pierwszych transportów do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Zwolniono go po pół roku dzięki staraniom PCK.

 

Bartoszewski następnie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej oraz do pomagającej Żydom organizacji "Żegota". Brał udział w powstaniu warszawskim, po jego zakończeniu przeniósł się do Krakowa. Niemal przez całą wojnę zajmował się działalnością informacyjną – pisał i redagował konspiracyjne gazety, zajmował się powstańczym radiem.

 

W 1948 roku przyjęto go na trzeci rok polonistyki, jednak w grudniu 1949 roku został aresztowany i spędził pięć lat w więzieniu. Już po złożeniu pracy magisterskiej, w 1962 roku,  usunięto go z listy studentów. Jednak autorytet zdobyty dzięki wiedzy i doświadczeniu pozwoliły władzom Bawarii, gdzie Bartoszewski wykładał w latach 80., nadać mu tytuł profesorski.


czytaj dalej

 

źródło: http://wiadomosci.onet.pl


 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech