Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


23 IV - światowy Dzień Książki

Książka wymaga swojego święta, ponieważ jest wypierana przez inne wytwory kultury i sposoby spędzania wolnego czasu – stwierdził Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki podczas konferencji prasowej poświęconej tegorocznym polskim obchodom......

czytaj więcej
2015-06-29

Ustawa o książce, czyli być albo nie być dla Polski - rozmowa z Grzegorzem Gaudenem

Stała cena na nowości to rozwiązanie korzystne dla wszystkich: autorów, wydawców, czytelników i księgarzy. Zaszkodzi wyłącznie oligopolistom, którzy doprowadzają sytuację na rynku książki do absurdu - mówi dyrektor Instytutu Książki.

 

ROMAN PAWŁOWSKI: Dlaczego regulacja rynku wydawniczego w Polsce jest potrzebna?

GRZEGORZ GAUDEN: Mamy do czynienia z sytuacją, w której zakłócone zostały mechanizmy rynkowe. Postępuje oligopolizacja rynku książki, szczególnie po stronie dystrybucji i sprzedaży. Dystrybutorzy dyktują warunki wydawcom, koncentracja sprzedaży wyniszcza niezależne księgarnie. Jeśli tego procesu nie zatrzymamy, na rynku pozostanie kilku wielkich graczy, którzy będą dyktowali warunki wszystkim innym. Państwo nie może abdykować w takiej sytuacji.

 

Dlaczego rynek książki trzeba traktować inaczej niż inne rynki?

- Albo się umówimy, że książka jest takim samym dobrem konsumpcyjnym jak inne, i wtedy nie ma znaczenia, co się sprzedaje, byle szybko sprzedać i opróżnić magazyny z niesprzedanego nakładu. Albo też uznamy, że książka to specjalne dobro, które odgrywa fundamentalną rolę w budowaniu społeczeństwa w każdym wymiarze: kulturowym, naukowym, obywatelskim, politycznym.


czytaj dalej

źródło: http://wyborcza.pl


 

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech