Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij
GG Nasze Allegro
Logowanie Rejestracja
Schowek Koszyk

Czy Warszawskie Targi Książki pobiją zeszłoroczny rekord frekwencji?

2017-05-16

W czwartek 18 maja startują 8. Warszawskie Targi Książki. To największe w Polsce wydarzenie skierowane do miłośników literatury. Biorąc pod uwagę wszystkie masowe wydarzenia w kraju, większe są tylko targi motoryzacyjne w Poznaniu. W tym roku organizatorzy WTK liczą na kolejny rekord. W programie jest 1500 pozycji, w tym spotkań i warsztatów dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Stadion Narodowy w Warszawie odwiedzi ponad 1000 twórców z całego świata.

– Cieszymy się, że Niemcy są w tym roku gościem honorowym targów – mówi dyrektor Instytutu Goethego w Warszawie Christoph Bartmann. Dyrektor przypomniał, że gdy w 2006 r. Niemcy były gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki, odbywającą się jeszcze w Pałacu Kultury i Nauki, imprezę odwiedził noblista Günter Grass. W tym roku Niemcy zaprosili laureatkę Nagrody Nobla Hertę Müller. W żadnym innym kraju nie przetłumaczono tylu powieści autorki, co w Polsce. Targi odwiedzi też Charlotte Link, której kryminały od lat cieszą się u nas popularnością.

Program gościa honorowego to nie tylko spotkania z autorami. Niemcy zorganizują też rozmowy o aktualnych w Europie tematach, takich jak problem migracyjny, kryzys wspólnotowy, problem wolności słowa i cenzury w pracy pisarskiej i dziennikarskiej. Na najmłodszych czytelników czekają warsztaty z komiksu i rysunku zwierząt z ilustratorką Danielą Kohl.


Warszawskie Targi Książki w 2016 r. odwiedziły 73 tys. miłośników literatury. To zatem najtłumniej odwiedzane wydarzenie tego typu w Polsce. Od 18 do 21 maja warszawski Stadion Narodowy odwiedzi ponad tysiąc twórców. 800 wystawców przyjedzie w sumie z 32 krajów. Zadebiutują goście z Chin, a ponownie odwiedzą Warszawę Rosjanie, Argentyńczycy, Koreańczycy, wydawnictwa z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Mocny skład wystawią Polacy. Spotkania z czytelnikami zapowiedzieli m.in. reportażyści Hanna Krall i Filip Springer, laureat Paszportu „Polityki” Łukasz Orbitowski, nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera poetka i prozaiczka Wioletta Grzegorzewska, autorzy kryminałów Katarzyna Bonda i Mariusz Czubaj czy prof. Jerzy Bralczyk – mistrz języka polskiego.

Podczas 8. Warszawskich Targów Literackich odbędzie się finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Nominowano do niej Martina Caparrósa („Głód”), Ranę Dasguptę („Delhi. Stolica ze złota i snu”), Cezarego Łazarewicza („Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”), Anetę Prymakę-Oniszk („Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”) i Eda Vulliamy'ego („Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki”).

– Miło mi ogłosić, że wszyscy nominowani do nagrody goście przyjadą do Warszawy na Targi Książki – mówi Bożena Dudko, sekretarz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Na stoisku Zaczytana Warszawa w sobotę i niedzielę (20 i 21 maja) odbędą się spotkania z gośćmi oraz nominowanymi za przekład tłumaczami: Barbarą Kopeć-Umiastowską, Martą Szafrańską-Brandt, Joanną Malawską i Januszem Ochabem. Gościem specjalnym będzie Paolo Rumiz, włoski pisarz i dziennikarz, przyjaciel Ryszarda Kapuścińskiego.

Targi zakończy gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, która odbędzie się w niedzielę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Finał będzie transmitowany na stronie Wyborcza.pl/galakapuscinski.

Co roku podczas Targów ogłaszani są nominowani do Nagrody Literackiej 'Nike', Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

Warszawskie Targi Książki rozpoczną się w czwartek 18 maja i potrwają do niedzieli (21 maja). Bilety wstępu dostępne są na stronie internetowej.

Powróć do listy aktualności

Komentarze:

Jeszcze nie dodano żadnej opinii
dodaj swoją opinię

Kalendarium

24 VI 1842 urodził się Ambrose Bierce Ambrose Bierce - dziennikarz, satyryk i nowelista amerykański, uczestnik wojny secesyjnej; także aforzysta i filozof sceptyk. Często określany jako prekursor "czarnej literatury XX wieku", jeden z najwybitniejszych twórców wczesnej
więcej...

Polecane